BMW i8: Zamanın ruhunu bile hızlandıran ilk spor otomobil.

BMW i8, ait olduğu otomobil sınıfında devrim yapmaya hazır. Kompakt bir otomobilin tüketim ve emisyon değerlerine sahip ilk spor otomobil. Plug-in hibrid otomobilin gücü, en yüksek verimlilik ve dinamik özelliklerle yola çıkan elektrik motoru ve yanmalı motorun kusursuz senkronizasyonunda yatar. Artık bir hayal değil, gerçeğe dönüşen geleceğin teknolojisi. Zamanın ruhunu bile hızlandıran ilk spor otomobil.

Büyüleyici bütünsel konseptiyle, BMW i8 modern ve sürdürülebilir spor otomobil vizyonunu hayata geçiriyor. Duygulara hitap eden tasarımı, BMW i8’in sunduğu nitelikleri gözler önüne seriyor. Otomobil hareketsizken bile hızlanma potansiyelini ortaya koyan dinamik oranlarıyla, safkan bir spor otomobilden çok daha fazlasını sunuyor. Estetik görünümü her zaman, maksimum verimlilik ve mutlak performans için daha fazla aerodinamik özelliklere sahip olmak gibi işlevsel amaçlara yöneliktir.

BMW i8

Sportif görünümden çok daha fazlası sunan BMW i8, sportif mobiliteyi benzersiz sürüş konseptiyle devrime dönüştürdü. BMW EfficientDynamics teknolojisi için yeni bir evrim aşamasını oluşturdu. Plug-in hibrid konsepti ile üç silindirli benzinli motor ve BMW i’ye özgü LifeDrive mimarisinin bileşimi, heyecan verici bir sürüş deneyimini garanti ediyor. Dinamik özelliklerin ve verimliliğin birbirinin karşıtı olmadığını, aynı anda deneyimlenebileceğini kanıtlıyor.

BMW i8’in özel spor otomobil görünümü, makas şeklinde açılan göz alıcı kapılarından başlayarak kendini ortaya koyar. Yukarı doğru açılan çarpıcı makas kapılar, aerodinamik gövdenin yumuşak çizgileriyle mükemmel biçimde kaynaşan görsel bir zenginlik sağlar.

İçeriden bakıldığında ise, kapılar iç tasarımım tüm sportif karakterini öne çıkarır ve sürücünün bakışlarını öne doğru yönlendirir. Dekoratif kapı kolu, kapı paneline ergonomik şekilde yerleştirilmiştir.

Dış tasarımın dengeli sportif görünümü, BMW i8’in iç tasarımında da kesintisiz olarak devam eder. Tüm elemanlar hafif ve dinamik bir biçimde konumlandırılmıştır. İç tasarımda katmanlama prensibi, işlevsellik ve net biçimler arasında benzersiz bir ilişki yaratır. Hafif yapı özelliği görselliğe de yansıtılır, örneğin kapı eşiği vurgusunda göze çarpan karbon elemanlar hafiftir.

BMW i8

Klasik bir spor otomobil karakteri ve sürücü odaklı tipik BMW tasarımı BMW i8’in tasarımında öne çıkan öğelerdir. Merkez konsol sürücüye dönüktür. İki büyük ekrana sahip dijital gösterge panelinde yer alan tüm gösterge ve işaretlerin kullanımı kolaydır. Yolcuların oturma konumu özellikle zemine yakındır ve dar, hafif koltuklar hızla viraj dönerken bile güvenilir bir destek ve üst düzey konfor sağlar. iDrive Butonu otomobili görsel anlamda ikiye ayıran orta konsol üzerine yerleştirilir.

Renk ve malzeme tasarımı akıllı, sürdürülebilir spor otomobil ana fikrini öne çıkarır. Üç donanım line’ı “Halo”, “Carpo” ve “Neso” kullanılan malzemeyle birbirinden ayrılır. “Halo” ve “Carpo” tamamen deridendir; “Halo” en üst seviyede yer alır ve “Carpo” ise “Fildişi Beyazı” ve “Amido” şeklinde iki renk olarak sunulur. “Neso” donanım konsepti geleceğe yönelik mobilitenin en doğrudan uygulanmış halidir. Kaynak koruma özelliğine sahip, birbiriyle kontrast oluşturan malzemelerin saf ve akıllı biçimde harmanlanması, her detayda modern bir sportif görünümü harekete geçirir. İç tasarımda zeytin yaprağı ekstresi (tanen) ile tabaklanmış deri ile tüm öğelerde hafif ve geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanılması, premium ürünlerin geleceğini müjdeleyen sürdürülebilirlik ilkesini yansıtır.

BMW i8

BMW i8

BMW i8

BMW i8

KAYNAK

About author View all posts

Permun