OMEGA: Olimpiyatların Resmi Zaman Tutucusu…

OMEGA, 80 yıldan fazladır Olimpiyat Oyunlarının resmi zaman tutucusu olarak önemli bir rekora imza atmış bulunuyor. Bu uzun yıllara dayanan başarının sırrı belki de Omega Başkanın şu sözlerine dayanıyor:

“Amacımız limitlerimizi en uç noktalara ulaştırmak değil sadece, doğru ve hakkaniyete dayanan bir zamanlamayı ölçmeye çalışıyoruz.”

Omega Eski ZamanOMEGA’nın olimpiyat macerası ilk olarak 1932 Los Angeles Olimpiyatları ile başlıyor. Ardından 1936 yılında yapılan Berlin Olimpiyatları geliyor. O dönemlerde teknoloji bu kadar gelişmediği için kronograflardan alınan sonuçlar gözlemciler ve hakemler tarafından elle not alınıyor ve sonrasında düzenleniyordu.

Yıllar 1948 St.Moritz Olimpiyatlarını gösterdiğinde aslında önemli bir eşiğe gelinmiş oluyor. İlk defa bu yıl Foto-Finish kamera kullanımına geçilerek zaman doğrulamasın da 1/1000 hassasiyetine ulaşılıyor.

1968 Grenoble Mexico City Kış Olimpiyatlarına gelindiğinde ise entegre zamanlama teknoloji kullanılarak verilerden elde edilen istatistiki bilgiler ekrana yansıtılıyordu.

OMEGA, yenilikçi ve hassas teknolojiye verdiği önem nedeni ile 2012 yılına gelindiğinde quantum teknolojisini kullanarak geliştirdiği cihazı kullanmaya başlar olimpiyatlarda. 2012 yılında yapılan Londra Olimpiyatlarında sadece başlangıç bitiş değerleri değil yarışma sırasındaki tüm değerleri Quantum Timer teknolojisi ile saniyenin milyonda birini gerçekçi bir şekilde hesaplayarak çok önemli bir başarıya imza atar.

Günümüze gelindiğin de ise sırada 2014 Sochi Kış Olimpiyatları ve 2016 Rio Olimpiyatları bulunuyor. 80 yıldan fazladır müthiş bir özveri ve teknoloji ile Olimpiyatlara değer katan Omega’nın bu oyunlarda yenilikçi teknolojilerini göreceğimizden hiç şüphemiz yok.

2. Yaz Gençlik Olimpiyat OyunlarıŞu sıralarda Çin’in Nanjing kentinde düzenlenen ve 28 Ağustos’a kadar devam 2. Yaz Gençlik Olimpiyat Oyunları’n da –ki Omega bu oyunlarında resmi zaman tutucusu olarak görev yapıyor- ülkemizin de yer aldığını ve başarılı sonuçlar çıkardığına değinmek gerekiyor. Şu ana kadar ulaşan bilgilere baktığımızda;

“Judoda kızlar 44 kilo kategorisinde tatamiye çıkan Melisa Çakmaklı, çeyrek finalde Ekvadorlu  Pamela  Quizhpi, yarı finalde de Japon Honoka Yamauchi’yi mağlup ederek finale çıktı. 16 yaşındaki  Çakmaklı,  Azeri Leyla Aliyeva’yı da yenerek altın madalyanın sahibi oldu.

Judo branşındaki bir diğer milli sporcu Oğuzhan Karaca ise erkekler 55 kiloda mücadele etti. Gavin Mogopa’yı geçerek yarı finale yükselen Karaca, sonraki rakibi Kazak Bauyrzyan Zhauyntayev’e boyun eğse de repesaj maçlarına çıktı. 17 yaşındaki milli judocumuz, Avustralyalı Bryan Jolly’i yenerek bronz madalyayı boynuna taktı.

Halterde kızlar 48 kilo yarışmalarında podyuma çıkan Gamze Karakol, toplamdaki 150 kiloluk (koparma 65, silkme 85) kaldırışıyla dördüncü sırada yer aldı. 193 kiloya ulaşan Çinli Jiang Huihua altın madalyayı elde etti.

Kızlar plaj voleybolunda Esra Betül Çetin-Selin Yurtsever çifti, Nijerya’dan Jummai Bitrus-Hajara Audu ikilisinin oyunlardan çekilmesi üzerine 2-0’lık skorla hükmen galip ilan edildi. C Grubu’ndaki ilk maçından galibiyetle ayrılan Çetin ile Yurtsever, 18 Ağustos Pazartesi günü Uruguay’dan Lia Fortunati-Maria Florencia Rotti çiftiyle karşı karşıya gelecek. Altı takımın bulunduğu grupta ilk dörde girenler üst tura yükselecek.

Türkiye

Badmintonda iki milli sporcumuz da maçlarını kaybetti. Erkekler C Grubu’nda yer alan Muhammed Ali Kurt, Taylandlı Mek Narongrit ile karşılaştı. İlk seti 21-15 kaybeden Kurt, ikinci seti 21-10 kazanıp karşılaşmaya denge getirse de final setini 21-9’luk skorla alan Narongrit, maçın galibi oldu. Kurt, ikinci maçında 18 Ağustos Pazartesi günü Nepalli Dipesh Dhami ile oynayacak. Kızlarda ise D Grubu’ndaki ilk maçında, Güney Koreli Kim Gaeun’un karşısına çıkan Aliye Demirbağ, rakibine 21-12 ve 21-16’lık setlerle 2-0 mağlup oldu. Demirbağ da 18 Ağustos Pazartesi günü Botsvanalı Tessa Abelo ile karşılaşacak.

Kürekte Eren Can Aslan ve Gökhan Güven’den oluşan JM2- ekibimiz serisinde birinci oldu. Yüzmede de Berk Özkul erkekler 100 metre sırtüstünde serisinde birinciliği elde etti.”

KAYNAKLAR:

www.omegawatches.com / http://www.olympic.org / www.olimpiyatkomitesi.org.tr / www.trtspor.com.tr

About author View all posts

Permun