Golden 48M SuperSport Yacht

Tekne ve yat üretimi imalat yöntemleri açısından gemi inşa sanayi ile benzer olsa da bu iki ürün talep noktasında birbirinden ayrılmaktadır. Tekne ve yatlar fiyatları ve kullanım maliyetleri dolayısıyla genellikle varlıklı kişilere hitap eden ürünler olmuşlardır. Dünyada her geçen yıl lüks yatlara karşı olan ilgi daha çok artmaktadır. Bu talep artışından ülkemiz de bulunan üreticilerde yararlanmakta olup yat ve tekne imalatında Türkiye dünyada sayılı ülkeler arasına girmektedir.

Ülkemizde 30 metre üzeri yatlar genellikle mega yat olarak tanımlanmaktadır.  Varlıklı insanların sayısının son yıllarda oldukça artması dünyada mega yatlara olan talebi daha çok artırmaktadır. Bu artış ülkemizde de kendini göstermekte olup Türkiye’nin yat üretiminde önemli bir noktaya gelmesini sağlamıştır.

Peki; lükste sınır var mı?

Ne zaman yeni bir mega yat görsek “İnanılmaz / müthiş bir şey / aşmışlar artık…” gibi sözleri sarf ediyoruz. Henüz bir yılı geçmeden bakıyoruz ki yeni bir model mega yat, daha modern, daha ileri teknoloji ve çok daha lüks bir görünüm. Dolayısı ile insanın her zaman yeni şeyler beklemesi ve öncekinden çabuk sıkılması nedeni ile bu lüks merakı hiçbir zaman bitmeyecek bir arzu.

İşte tam bu nokta da 48 metre uzunluğundaki bu süper mega yat gözümüze çarpıyor.

Altın kullanımı herşeyi daha mı iyi yapıyor?

Süper Yat

İnsanoğlunun değerli madenlere olan ilgisi bugün sadece mücevher de değil özellikle teknolojik alanda da en ön sıralarda yer alıyor. Altın bilindiği üzere pek çok konuda dayanıklı bir maden ve özellikle uzay çalışmalarında olmak üzere hayatımızın her alanında yer alıyor. İşte bu mega yatta da altının izlerini görmek mümkün.

Yatın ağırlığınızı azaltmak için yapımında özellikle karbon kompozit maddeler kullanılmış. Dolayısı ile yaklaşık 36 mil hıza ulaşabiliyor. 3 katlı bu model de 12 yolcu ve 9 mürettebat için yeterli sayıda oda bulunuyor ve son derece rahat bir şekilde seyahat edebiliyor. MTU 2000 serisi motorları sayesinde yakıt tüketimi % 50 daha az.

Süper Yat

Uzaktan tasarıma baktığınızda ya yeni bir jenerasyon askeri gemi ya da bir uzay gemisi görünümünde olan bu mega yata sahip olmak pek kolay değil. Fiyatı hakkında bir bilgi olmamasına rağmen milyon dolarlar olduğu konusunda hiç şüphe yok.

KAYNAK: PALMER JOHNSON YACHTS

About author View all posts

Permun