Fethiye – Ölüdeniz

Efsaneye göre Güneş Tanrısı Apollon, Finike Kralı Agenor’un küçük kızına aşık olur. Apollon utangaç kıza yaklaşabilmek için köpek kılığına girer. Çünkü bir tanrı olarak, bu ölümlü kıza hislerini açamaz ve onun yanında olmak için sadık köpeği gibi görünür. Zamanla kızın sevgisini kazanan Apollon genç bir delikanlıya dönüşür ve kızla evlenir.

Fethiye - ÖlüdenizDoğan oğullarının adı  ise Telmessos olur. İşte o Telmessos bugünkü Fethiye’nin ilk adıdır. Athena’yı, Orion’u, Apellon’u; Fethiye antik tiyatroları, kaya mezarları ile mitolojiyi hissettiren bir yer. Sadece tarihi güzellikler değil, aynı zamanda müthiş doğasıyla da kendine aşık eder Fethiye.

Muğla’nın bu güzel ilçesi, Fethiye’nin en çekici yanı coğrafi konumu. Ölüdeniz, Saklıkent, Göcek, Dalyan, Patara’ya,  tüm bu güzelliklere, Fethiye’den günübirlik yolculuklarla gidip gelebilirsiniz.  Fethiye bir körfezde yer alıyor ve bu körfez eşsiz güzellikte koylara sahip. İlçedeki küçük limanda bulunan tekneler bu koylara ve adalara günlük turlar düzenliyor.

Fethiye denilince akla gelen en önemli yerlerden biri Ölüdeniz. Birçok turist Ölüdeniz ismi için Fethiye’ye geliyor.  İlçe  merkezinden minibüslerle yaklaşık 20 dakikalık yolculukla Ölüdeniz’e gidiliyor.  Tabi Ölüdeniz’de de konaklayabileceğiniz oteller mevcut. Dünya’da benzeri olmayan güzelliği ile Ölüdeniz gidenleri büyülüyor.

Fethiye - Ölüdeniz

Fethiye - Ölüdeniz

KAYNAK

About author View all posts

Permun