FREDERIQUE CONSTANT: İsviçreli saat üreticisi Frederique Constant, Concours d’Elegance yarışlarına bu yıl dördüncü kez sponsor oldu.

8-9 Ağustos tarihleri arasında Tahoe Gölü’nün batı kıyısında düzenlenen bu prestijli ahşap tekne şovu, meraklı koleksiyonerleri bir araya getirdi.

Bu yılın etkinliğinde pek çok Runabout’dan efsanevi Riva’lara; İkinci Dünya Savaşı öncesi Chris Craft ve Gar Woods’lardan özel üretim ahşap yatlara yaklaşık 100 adet vintage ve klasik tekne boy gösterdi. Elle cilalanmış ahşap gövdeleri ve krom aksamları Tahoe Gölü’nün berrak sularında parıldayan bu tekneler, 5.000 üzerinde seyircinin başını döndürdü. Frederique Constant, ‘Altın Paket’ ve ‘Çelik Paket’ olarak adlandırılan iki özel pakete sponsor olarak şehir dışından gelen ziyaretçilere katıldıkları tüm etkinliklerde eşsiz deneyim ayrıcalıkları sundu.

Frederique Constant CEO’su Peter Stas bu işbirliği ile ilgili şu şekilde konuştu: “Frederique Constant 2010 yılından beri Concours d’Elegance yarışlarının sponsorluğunu gururla sürdürmektedir. Çarpıcı güzelliğe sahip ahşap klasik spor tekneler başarılı Runabout saat koleksiyonumuzun ilham kaynağı olmuş ve firmamızın Live Your Passion sloganı ile bütünleşmiştir.” Bu amaçla yola çıkan İsviçreli lüks marka, bu seçkin koleksiyoner etkinliğinde iki farklı kategoride kazananları Runabout saatler ile ödüllendirdi.

Tutku çok çeşitli formlarda vücut bulur. Bay Carlo Riva’nın tutkusu da 1950’lerin en güzel denizlerini kucaklayan narin ahşap teknelerin tasarımı üzerinde çalışmaktı. 1998 yılında ise bu muhteşem Riva teknelerini bir araya getirmek ve onların tamiri ile bakımlarına destek olabilmek amacıyla Tarihi Riva Derneği kuruldu. Uzun zamandır olduğu gibi bu yıl da Frederique Constant, Tarihi Riva Derneği ile işbirliğini sürdürüyor ve yeni otomatik kronograflı 2014 Runabout koleksiyonu ile ikonik Riva teknelerine saygı duruşunda bulunuyor.

Yeni seri yalnızca 2,888 adetle limitli olarak üretilecek olan iki farklı modelden oluşuyor. Bu zaman makineleri, saatte 28,800 titreşim yapan ve 46 saat power reserve sunan ultra dakik otomatik kronograf özellikli FC-393 kalibreler ile donatılmıştır. Saat, dakika, saniye ve kronograf fonksiyonları sunan mekanik kalibrede takvim penceresi ise saat 3 hizasında bulunuyor. Şayet yeni otomatik kronografınızı dalgalarla mücadele halindeyken de kullanmak isterseniz diye, bu model 50 metre su geçirmezlik sunuyor.

Frederique Constant

42mm çapındaki kasa içerisine yerleştirilmiş kadran, elmas sertliğindeki konveks kesimli safir kristal cam ile korunurken, kasa arka kapaklarının da safir camdan yapılmış olması kullanıcıların saatlerinin sahip olduğu mekanik güzelliği seyretmelerine olanak tanıyor. Tarihi Riva Derneği’nin yaptığı işe duyduğu saygıya atfen Frederique Constant, derneğin bayrağının gravürünü kasa arkasına işlemiştir.

FC-393RM5B4 referanslı modelin çarpıcı pembe altın kaplama kasası, ortasında guilloche usulü taramaları bulunan gümüş kadranla mükemmel bir uyum içerisindedir. Akrep ve yelkovan üzerine fosfor uygulanmış olup pembe altın rengindeki Arabik rakamlar tek tek elle uygulanmıştır. Kelebek tokalı koyu kahverengi deri kayış, bu modelin zamansız görünümünü daha da desteklemiştir.

FC-393RM5B6 referanslı model ise serinin elle cilalanmış parlak çelik kasalı diğer alternatifidir. Dolgun gümüş kadranın ortasında yine guilloche usulü taramalar bulunur ve üzerinde tek tek elle uygulanan inci siyahı rengindeki Arabik rakamlar görünür. Kelebek tokalı ve kenarlarında beyaz dikişler bulunan koyu mavi deri kayış ile tamamlanan bu modelde, tüm renk ve dokuların kombinasyonu tartışmasız modernlikte bir görünüm sağlamaktadır.

Yeni otomatik kronograflı Runabout saatlerin tümü, içerisinde ahşap Runabout maketi bulunan özel kutularında sunulmaktadır. Yeni otomatik kronograflı Runabout koleksiyonu geçmiş ve günümüzdeki tüm yaratıcı tutkulara armağan edilmektedir!

Frederique Constant Hakkında
1988 yılında Aletta ve Peter Stas tarafından kurulan ve tutkuyla yönetilen Frederique Constant şirketi bugün en büyük İsviçreli saat üreticilerinin arasında yer almaktadır. Sıradışı değerler ve sonsuz bir yaratıcılık sunan marka, erişilebilir Lüks segmentinde yer alır. Her bir saat ustalar tarafından elle birleştirilir ve maksimum kaliteyi sağlamak için Cenevre’deki modern fabrikasında en son teknoloji ekipmanları ile kapsamlı kontrolleri yapılır. Bu yıl üretim kapasitesi 130.000 adet saati bulan markanın koleksiyonlarını 100’ün üzerindeki ülkede bulmak mümkün.

Concours d’Elegance Yarışları Hakkında
Tahoe Yat Klübü Derneği 1972 yılında ahşap teknelere tutku ile bağlı bazı klüp üyeleri tarafından kuruldu. Concours d’Elegance yarışları ise düzenlendiği ilk yıldan beri kesintisiz olarak yapılan, kendi kategorisindeki en prestijli şovdur. Mütevazı geçmişine rağmen, Tahoe Gölü’nde düzenlenen Concours d’Elegance yarışları; zamanla ahşap tekne organizasyonlarında oldukça önemli bir role sahip olmuştur. Tahoe Yat Klübü Derneği, kuruluşundan beri şovun kapsamını genişletip, en yüksek jüri standartlarıyla teşhir edilen teknelerin kalitesini daha da yükseğe taşımaya odaklı olarak Concours d’Elegance yarışlarına ev sahipliği yapmaktadır. Tahoe Yat Klübü Derneği, bu alandaki yerel grup ve projelere 200.000 daolardan fazla bağış yapmıştır.

Tarihi Riva Derneği Hakkında
Tarihi Riva Derneği, 1998 yılında mimar Piero Gibellini ve aralarında Carlo Riva’nın da bulunduğu pek çok Riva sahibi tarafından İtalya’nın Milano şehrinde kurulmuştur. Bu kurumun temel amacı, tutku dolu tekne meraklısı Bay Carlo Riva tarafından tasarlanmış klasik Runabout teknelerini bulmak ve onların korunmasına yardımcı olmaktır. Dernek, Riva Runabout tekne sahiplerinin teknelerini korumalarını sağlayarak ve onları eski zarafetlerine kavuşturmaya yardımcı olarak hedefine ulaşıyor.

Frederique Constant

KAYNAK

About author View all posts Author website

Barış