IWC – NICO ROSBERG VE LEWIS HAMILTON KENDİ IWC SAATLERİNİ SUNAR

INGENIEUR CHRONOGRAPH EDITION “LEWIS HAMILTON”

INGENIEUR CHRONOGRAPH EDITION “NICO ROSBERG”

İsviçreli lüks saat üreticisi IWC Schaffhausen marka elçileri ve başarılı Formula 1 (F1) sürücüleri Nico Rosberg ve Lewis Hamilton ile birlikte her biri 250 parçayla sınırlı iki özel edisyon saat geliştirdi. Singapur Grand Prix’sinden sadece günler önce iki Silver Arrow pilotu kişisel Ingenieur Chronograph saatlerini tanıttı. Ayrıca IWC Schaffhausen, MERCEDES AMG PETRONAS Formula 1 Team ile mevcut ortaklık anlaşmasının yenilendiğini açıkladı.

Lewis Hamilton ve Nico Rosberg, Formula 1’e duydukları mesleki ilginin dışında mekanik saatler konusunda ortak bir tutkuyu paylaşıyor. IWC Schaffhausen marka elçileri olarak saatlerin tasarım süreciyle de yakından ilgilendiler ve Singapur’da pistteki ilk antrenman turlarından önce saatlerin tanıtımı için düzenlenen IWC etkinliğinde yer aldılar. IWC Schaffhausen CEO’su Georges Kern “Lewis ve Nico sadece eşsiz karakterlere sahip inanılmaz başarılı sporcular değil aynı zamanda çok yaratıcı insanlar. İki limitli özel edisyon çıkarma fikri hemen ilgilerini çekti. Bu sıradışı saatlerin hem motor sporları tutkunları hem de saat erbapları arasında aynı derecede popüler olacağından eminim” diye açıklıyor. Sonuçlar gerçekten de çok etkileyici: Ingenieur Chronograph Edition “Lewis Hamilton” (Ref. IW379602) özgün bir teknik cazibe barındırırken, Ingenieur Chronograph Edi­tion “Nico Rosberg” (Ref. IW379603) modelinin görünümü daha hafif ve sportif. IWC ile iki önemli MERCEDES AMG PETRONAS pilotu arasındaki işbirliğinin ana hedefleri iki takım arkadaşını kişisel ve karakteristik saatlerle donatırken bu başarılı Silver Arrow pilotlarına “performans mühendisliği” konseptini uyarlamaktı. IWC Schaffhausen Kreatif Direktörü Christian Knopp “Lewis ve Nico ideal saatlerinin nasıl görünmesi gerektiğine dair somut fikirleriyle bizi şaşırttı. İkisinin de saatlere bireysel bir düşkünlüğü olduğunu açıkça hissedebiliyorsunuz. Tasarım süreci esnasında olayı bütünüyle kavradıklarını ve estetik duyarlılığa sahip olduklarını kanıtladılar ve nihai sonuca katkıda bulundular” diyor.

IWC PRESENTS DRIVERS WATCHES

PİSTTEYKEN EVİNDE GİBİ

Ingenieur ailesinden seçilen saatin bir kronograf olması tesadüf değil. Öncelikle kronograf  sporda zamanlamanın ta kendisidir; ayrıca Ingenieur koleksiyonu titanyum, karbon fiber ve seramik gibi motor sporlarında yaygın olarak kullanılan materyallerle IWC ve MERCEDES AMG PETRONAS arasındaki global ortaklığa vurgu yapıyor. Hem Nico Rosberg hem Lewis Hamilton açısından kasada tercih edilebilecek en makul materyal titanyumdu. Motor sporlarında yüksek performans bileşeni olarak kullanılan açık gri metal atlas perdahıyla özellikle cazip. Dayanıklı saatler tamamen IWC tarafından üretilen en randımanlı mekanizmalardan biri olan 89361 ile donatıldı. Bu mekanizma tasarımı için özel olarak geliştirilen IWC çift tırnaklı kurma sistemi IWC imzalı haute horlogerie mekanizmalarında kullanılan en randımanlı sistemlerden biri. Yukarıdaki totalizör ölçülen saatleri ve dakikaları günün saati kadar açık biçimde gösteriyor. Bir dakikaya kadar durma süreleri merkezi saniye koluyla ölçülüyor. Dünyanın dört bir yanındaki yarış pistlerinin müdavimleri açısından bir diğer pratik özellik de pit-stop sürelerini ölçen flyback fonksiyonu. Her biri 250 örnekle sınırlı iki özel edisyon saatin arka yüzünde özgün bir unsur göze çarpıyor: Titanyum kasanın sırtına gömülü karbon fiber madalyon aşınma ve yıpranma belirtilerini açıkça belirtiyor. Saatlerle birlikte verilen sertifika ise materyalin orijinal olarak MERCEDES AMG PETRONAS tarafından Silver Arrow otomobillerinden birinden tedarik edildiğinin garantisi. Saatin arkası iç yüzeyinde Nico Rosberg ya da Lewis Hamilton’un kişisel logosunu barındıran su geçirmez safir camdan.

LEWIS HAMILTON’IN SAATİ

IWC PRESENTS DRIVERS WATCHESLewis Hamilton bir yıl önce IWC atölyelerini ziyaret ettiğinde şirket için çalışan saat yapımcılarının uzmanlığından ve öncü yaklaşımından çok etkilendi: “Atölyelere ziyaretim IWC’nin büyüleyici başarısının ardında gurur, tutku ve sadakat yattığını gözlerimin önüne serdi.” Sonrasında bir atölyede hazır bulunarak tasarım ekibiyle çeşitli materyallerin, renklerin ve yüzey yapılarının neticelerini test etti. “Birçok teknolojik özellik içeren bir saatim olsun istedim” diyor Lewis Hamilton. “Karbon kadranı, butonları, taç düğmesi, taç düğmesini koruyan kaplama ve zirkonyum oksit vida başlarıyla bu saat doğrudan Formula 1’de kullanılan materyalleri yansıtıyor.” Metal bilezikleri tercih eden yarış pilotu Ingenieur Chronograph Edition “Lewis Hamilton” için sağlam, cilt dostu titanyumu seçti. Teknoloji tutkunu Mercedes sürücüsü böylece tüm IWC koleksiyonları içinde titanyum bilezikli yegane saate de imza atmış oldu.

NICO ROSBERG’İN KİŞİSEL SAATİ

IWC PRESENTS DRIVERS WATCHESLewis Hamilton’ın takım arkadaşı Nico Rosberg’e gençlik döneminde babası bir IWC saati hediye etti ve Rosberg o günden beri lüks saat üreticisiyle derin bir bağa sahip. Geçen yıl Münih’te düzenlenen IWC etkinliğinde özel bir saat yapımcılığı dersine katılan Nico Rosberg yarış kıyafetini bir saat yapımcısının tulumuyla değiş tokuş ederek teknoloji ve incelikli işçiliğe hislerini ispatladı. İzlenimlerini de “Benim için IWC saatleri sadece kompleks teknoloji ve benzersiz performansı değil aynı zamanda tutkuyu ve duyguları da temsil ediyor” şeklinde özetledi. Ingenieur Chronograph Edition “Nico Rosberg” saatinin ilk tasarımlarını Christian Knoop ile birlikte çizdi. Gümüş kaplama kadran taç düğmesi, taç düğmesi koruması ve zirkonyum oksitten yapılan vida başlarıyla titanyum kasaya hafif, sportif bir görünüm kazandırıyor. Saniye kolu ve “saat 12” konumundaki totalizörün kollarındaki sarı renk Nico Rosberg’in 7 yıldır alameti farikası olan neon sarısı kaskı akla getiriyor. Dolgulu dana derisi astarı ve gri kapitone dikişiyle saate lüks bir dokunuş katan kauçuk bir kayışı var.

MERCEDES AMG PETRONAS İLE ORTAKLIK UZATILDI

IWC Schaffhausen, MERCEDES AMG PETRONAS Formula 1 Team ile mevcut ortaklığını üç yıl daha uzattığını açıklamaktan mutluluk duyuyor. IWC 2013 yarış sezonunun başında takımın Resmi Mühendislik Ortağı oldu ve şimdi bu ortaklık 2018 sezonunun sonuna kadar devam edecek. “IWC üstün mühendislik, özenli işçilik ve yenilikçilik bakımından takımın teknik ekibiyle ortak bir tutkuyu paylaşıyor” diyor Georges Kern. “Dakiklik hassasiyeti ve emsalsiz bir performans sergileme tutkusu ise takım pilotlarıyla paylaştığımız özellikler.” IWC Schaffhausen ve Mercedes-Benz’in performans markası AMG, 2004 kadar erken bir tarihte uzun soluklu bir ortaklığın tohumlarını attı. Aralarındaki işbirliğinin temelinde mekanik mühendisliğinin ve ileri teknolojinin sınırlarını zorlamaya duydukları karşılıklı tutku yatıyor.

IWC SCHAFFHAUSEN

IWC Schaffhausen teknoloji ve mühendislik alanlarına odaklanan net bakış açısıyla 1868’den beri değerinden hiçbir şey kaybetmeyen saatler üretiyor. Şirket yenilikçi çözümleri ve teknik ustalığı temel alma tutkusuyla uluslararası bir şöhret edinmiş durumda. Lüks saat segmentinde dünyanın önde gelen markalarından biri olan IWC, özgün tasarım anlayışını üstün hassasiyetle birleştirerek Seçkin Saatçilik Sanatı’nın ayrıcalıklı örneklerini yaratıyor.

MERCEDES AMG PETRONAS FORMULA 1 TEAM

FIA Formula 1 World Championship’de mücadele eden MERCEDES AMG PETRONAS Formula 1 Team’in merkezi Birleşik Krallık’taki Northamptonshire, Brackley’de bulunan takımın Operations Center’ı. Takım otomobillerinin motorları Brixworth, Northamptonshire’deki Mercedes AMG High Performance Powertrains tarafından tedarik ediliyor.

About author View all posts

Permun