MEISTERSINGER “YAŞAMIN KEYFİ ACELEYE GELMEZ”

“YAŞAMIN KEYFİ ACELEYE GELMEZ”

Diyor bir Alman tasarımı ve İsviçre yapımı olan Meistersinger. Tek ibreli, sade ama fonksiyonel bir tasarımla çağın hız ve karmaşıklık trendine karşı biraz soluklanmak ve özel zevklere ayrılan zamana özveriyle yaklaşmak markanın felsefesi olarak benimsenmiş.

Herkesin gün içinde yaptığı ve her gün tekrar eden bazı alışkanlıkları vardır. Mesela, sabah kalkınca ilk iş olarak çayı demlemek, kahveyi hazırlamak veya ılık bir duş almak gibi… Ya da güne zinde başlamak için yapılan egzersizler. Zorunlu olduğumuzdan değil, yapmaktan zevk aldığımız için her gün tekrarlanan, yalnızca bize ait olan ve bizi biz yapan. Bu alışkanlıklar, dakikalar ve saniyeler ile ölçülemez, aceleye getirilmez. Hızla akıp giden hayatın ve sürekli değişen koşulların içinde bizi sakinleştirir, kaotik yaşamdan uzaklaştırır ve bizi hayata bağlarlar.

İşten eve gelip de bizi sabırsızlıkla bekleyen küçük kızımıza kitap okumanın zevkini saniyelere sığdırmak mümkün müdür?

Ya da akşam yemeğinden sonra koltuğumuza kurulup yudumladığımız Türk kahvesini dakikaları sayarak içmek keyif verir mi? Meistersinger işte böyle anların saatidir. Hep kolunuzda olacak ve size yaşamın keyfini hatırlatacak bir saat.

Sadece bir koleksiyonu hariç, otomatik veya kurmalı makineli saatlerden oluşan Meistersinger saatimizi her sabah kolumuza takmak, kurmalı modellerde kurarak ayarlamak, çarkların çalıştığını hissetmek ve kasa arkasından makinenin o ilk hareketini izlemek de sabahki telaş içerisinde, kendimize ve saatimize ayırdığımız küçük ama özel bir an.

“Güzel şeyler zaman alır ve özveri ister” diyor Meistersinger. Bir Meistersinger sahibi, güzel anların keyfine vararak yaşamanın zevkini bilir. Asla aceleye getirmez ve hayatı kendi istediği gibi yaşar.

Meistersinger

Meistersinger, bu felsefeden yola çıkarak, her şeyin bu kadar kaotik ve telaşlı olmadığı eski zamanların izini sürmüş, güneş saatinden ve eski kilise kulelerindeki tek ibreli duvar saatlerinden esinlenmiş. Acelesi olan saniyeyi kullanmamış, harika bir indeksleme ile saat kadranını 5’er dakikalık zaman aralıklarına bölmüş. Saniye kadar olmasa da dakikalarımızın takipçisi, telaşlı yelkovandan da kurtulmuş, tek ibre akreple zaman kavramımızı beşer dakikalık süreçlerle algılamamızı sağlamış.

SOLUKLANIN VE SADELEŞTİRİN..!

Yaşamakta olduğumuz çağ, herkesin kendi özel saatine sahip olamayıp saatin ancak kule saatlerinden öğrenilebildiği geçmiş zamanlardan oldukça farklı. Şimdilerde, kolumuzdaki saatle aya gidilebiliyor, 39 km yükseklikten yeryüzüne atlayış gerçekleştirilebiliyor, 10.000 m derinliğe dalınabiliyor ve 50 farklı şehrin yerel saati aynı anda öğrenilebiliyor.

Şimdilerde, “yalnızca zamanı” gösteren bir saatle karşılaşmak ki bunu orijinal bir yöntemle yapsa dahi, pek rastlanan bir durum da değil. Meistersinger ise tek ibreli ve sade ama fonksiyonel bir tasarımla fark yaratmış. Gelişen teknoloji ile birlikte, her geçen gün hayatın akışının hızlandığı ve insanların saliseleri bile sayar duruma geldiği bir zamanda, Meistersinger aslında “Zamanınız sizindir, soluklanın, saat kavramınızı ve hayatınızı sadeleştirin !” diyor.

HERKES SUSSUN, İŞTE MEISTERSINGER!

Avrupa’da derebeyliklerin hüküm sürdüğü orta çağlarda o zamanın en büyük eğlencesi derebeylikleri dolaşan çadır tiyatroları imiş. Önce ip cambazları çıkar gösterisini yapar, daha sonra sihirbazlar ve hokkabazlar sahne alırmış. En son da her zaman olduğu gibi esas kadın, assolist ” Meistersinger ” sahneye çıkarmış. Büyük bir sessizlik olur, herkes susar ve assolist sadece yalın sesi ile başlarmış şarkı söylemeye…

Meistersinger’in musiki meraklı tasarımcısı, markanın logosunu seçerken, musiki dilinde bütün enstrümanların susması anlamına gelen es işaretini kullanmış. Adeta bütün herkes sussun, “İşte MEISTERSINGER!” demek istemiş bu farklı tasarımı ve sadeliği ile…

Meistersinger

ÖDÜLLERLE TAÇLANAN MODELLER

2001 yılında, markanın baş tasarımcısı ve CEO’su olan Manfred Brassler tarafından kurulan firmanın merkezi Almanya’nın Münster kasabası. Tasarım ve pazarlama burada yapılıyor. Saatler ise İsviçre’de üretiliyor ve İsviçre mekanizmalı. Her geçen yıl büyüyen firma, geçen yıl 8000 adet saat üretti.

Tek ibreye, bir cetvel gibi 144 çizgiden oluşan zaman indeksine ve bombeli safir cama sahip orijinal tasarımlarıyla, 2004 yılından bu yana aldığı ödüllerle başarısını taçlandırdı:

N° 01: iF Design Ödülü 2004, Red Dot Design Ödülü 2004, Hollanda’da Yılın Saati Ödülü 2004
N° 03: Good Design Ödülü 2007
Monograph: iF Design Ödülü 2008, Red Dot Design Ödülü 2008
Perigraph: Red Dot Design Ödülü 2009; 00/24 Dergisi 2012’nin En İyi Saati Ödülü
Singular: Red Dot Design Ödülü 2009, Good Design Ödülü 2012
Singulator: Red Dot Design Ödülü 2010
Pangaea Day Date: Red Dot Design Ödülü 2013, Good Design Ödülü 2013

KAYNAK

About author View all posts

Permun