SARIKAMIŞ

Kars’a 60 km uzaklıkta bulunan Sarıkamış ilçesinin içinde Çamurlu Dağ’da yer alan kayak merkezi 844 metre uzunluğundadır.Yılın 120 günü yağış alan dağda 750 kişilik bir teleski tesisi ile iki kayak evi bulumaktadır. En elverişli kayak sezonu, Aralık-Nisan ayları arasını kapsamaktadır ve kar kalınlığı 50-200 cm’dir. Merkezdeki toplam pist uzunluğu 1200 metredir. Ayrıca Sarıkamış’ta Cıbıltepe’ye Turizm Bakanlığı tarafında 2 adet 4’lü teleski yaptırılmıştır. Kars havaalanını kayak merkezine 30 km. mesafededir. Erzurum havaalanı ise yaklaşık 60 km. uzaklılktadır.

Sarıkamış

Kayak merkezinde 844 metre uzunluğunda 800 kişi/saat kapasiteli bir teleski tesisi ile Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Silahlı Kuvvetlere ait 2 adet kayak evi bulunmaktadır. Acemi-orta düzey ile orta düzey 1200 metre uzunluğunda piste sahiptir. Ayrıca Sarıkamışta Cibiltepe’ye Turizm Bakanlığınca 4’lü telesiej tesisi yaptırılmıştır. Kayak alanı uzunluğu 800 metre genişliği ise 200-300 metre ortalama meyil ise %20 dir. Sarıkamış İlçesinde Dedeman Oberj Otel, Çamkar Otel, Sartur Otel ve Turistik Otel ve Valiliğe ait 250 kişilik kapasiteli günübirlik tesis kamu çalışanlarına hizmet verirken Kars Sarıkamış Kış Sporları Merkezinde 90 yatak kapasiteli pansiyon kayak severlere hizmet vermektedir.

Dağda kar aracları mevcuttur ve helikopter pisti olarak askeriye’den yararlanılmaktadır. İlk yardım ekibi ve ekipmanları bulunmakla beraber Sarıkamış’taki hastanelerden istifade edilmektedir.

Sarıkamış

Cıbıltepe yöresinde yaptırılan ve 1800 kişi/saat kapasiteli I.Etap telesiej tesisi ve 800 kişi/saat kapasiteli II. Etap telesiej tesisi hizmete girmiş olup konaklama tesisi hizmete açılmıştır.

Çamurludağ yöresinde ise Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüne ait kayakevi ve 748 kişi/saat kapasiteli teleksi mevcuttur.

About author View all posts

Permun