IWC – 45 MİLİMETREDE EFSANELEŞEN UZMANLIK…

PORTUGIESER PERPETUAL CALENDAR DIGITAL DATE-MONTH EDITION “75TH ANNIVERSARY”

IWC Schaffhausen’ın en önemli teknolojik atılımlarından biri olan büyük dijital tarih ve ay göstergesi, bu yıl 75’inci doğum gününü kutlayan IWC Portugieser saat ailesinin baskın özelliği haline geliyor. Platin edisyonu sadece 25, kırmızı altın edisyonların her biri 75 örnekle sınırlı yeni Portugieser Perpetual Calendar Digital Date-Month Edition “75th Anniversary” bu kombinasyonda yalnızca IWC Schaffhausen’da mevcut olan birçok sofistike komplikasyonla donatıldı.

Dijital daimi takvim Schaffhausen merkezli saat üreticisi şirketin gerçekleştirdiği çarpıcı teknolojik yeniliklerden biri. Yeni Portugieser Perpetual Calendar Digital Date-Month Edition “75th Anniversary” (Ref. 3972) ile Portugieser saat ailesinde artık dijital tarih ve ay göstergeli bir model yer alıyor. Bu seçkin saat IWC’nin zengin saat yapımcılığı uzmanlığını 45 milimetrelik kasasında somutlaştırıyor: Daimi takvim, büyük dijital tarih, artık yıl göstergesi, flyback fonksiyonlu kronograf, hızlı hareket anahtarı ve çift tırnaklı kurma mekanizması barındıran IWC üretimi randımanlı 89801 kalibre. Portugieser ailesinin 75’inci yıldönümünü kutlamak amacıyla yeniden piyasaya çıkarken, saate kenarları kavisli ön cam ve Santoni timsah derisi kayış takıldı. Ayrıca yeni kalibre tasarımı da son derece çekici. Saatin platin edisyonu 25 örnekle sınırlı; 18 karat altın edisyonların siyah ya da gümüş kaplama kadranlı versiyonlarının her birinden de 75 örnek üretilecek.

IWC PORTUGIESER WATCH COLLECTION 2015

ZAMANIN AKIŞINDA BİR ŞEYLERİ FARKLI GÖRMEYE BAŞLAMAK 

Portugieser Perpetual Calendar Digital Date-Month Edition “75th Anniversary” yüzyıllar içinde geliştirilen birçok unsuru farklı bakış açılarıyla görmemize imkan tanıyor: Kadran iki dikkat çekici ve hayli okunaklı analog göstergeyi (zaman ve kronograf) üç dijital göstergeyle (tarih, ay ve artık yıl) bir araya getiriyor. Günümüzde pek çok insan, zamanı akrep ve yelkovan vasıtasıyla okumayı ancak tarihin rakamlarla gösterilmesini tercih ediyor. Günümüz örneklerinden de anlaşılabileceği gibi bu durum her zaman böyle değildi. 1970’lerin kuvars saatlerinde dijital zaman göstergeleri büyük ölçekli tasarımlara dönüştüğünde, Schaffhausen’daki saat yapımcıları silahlarına sarılıp akrep ve yelkovanları kullanmaya devam etti. Çünkü iyi bir sebepleri vardı: Dijital göstergede soyut bilginin içeriğinin, mesela “11:45”in önce zihinsel olarak işlenmesi gerekir; oysa analog saat kollarının uzaysal düzeni hızla ve içgüdüsel olarak anlaşılır. “11:45” aslında basitçe “on ikiye çeyrek var” demektir.

DURMA SÜRELERİNİ BASİTÇE GÖSTERMENİN ESRARENGİZLİĞİ 

Schaffhausen tasarımcılarının, bazı şeyleri alışkanlıklarımıza istinaden görme biçimlerimize dair ne denli fazla kafa yorduğu Portugieser Perpetual Calendar Digital Date-Month “75th Anniversary” modelinin kronograf göstergesinde gayet belirgin. Geleneksel kronografın çeşitlenen alt kadranlarındaki rakamların algılanmasını kolaylaştırıcı yöntemleri araştırırlarken de, durma süreleri ve dakikalarının bir totalizörde gösterilmesi fikrine ulaştılar – tıpkı bugün olduğu gibi. Saniyelerin durma sürelerinin merkezi saniye kolunda gösterilmeye devam ediyor olmasının tasarım açısından hem akıllıca hem de basit bir yöntem olduğu sanılabilir, ama teknik açıdan uygulanması son derece zor. IWC’de bir ekip “saat içinde saat” konseptini gerçeğe dönüştürürken randımanlı çift tırnaklı kurma mekanizması içeren ve şirket içinde üretilen 89360 kalibre kronograf mekanizması üzerinde 4 yıl çalıştı. Söz konusu düzenekte it ve çek hareketini rotordan yay tamburuna iletmek için dört tırnak – daha doğrusu iki set halindeki çift tırnaklar – tırnak dişlisine çaprazlama yerleştirildi. Bu çözüm kurma esnasındaki ölü noktaları bertaraf ediyor ve sistemin verimliliğini yüzde 30 gibi önemli bir oranda artırıyor. Reference 3972’de ise yine şirket içinde üretilen, daha gelişmiş 89801 kalibre kullanılıyor. Selefi gibi o da saati takan kişinin sadece tek bir butona basarak işleyen kronometre kollarını sıfıra getirmesini ve yeni bir zaman dilimini hemen başlatmasını sağlayan entegre flyback fonksiyonuna sahip.

IWC PORTUGIESER WATCH COLLECTION 2015

TAMAMI HAREKETE GEÇEN KADRAN

Perpetual Calendar Digital Date-Month mekanizmasıyla donanmış IWC saati sahiplerinden bazılarının, kronografı yılbaşı gecesi gece yarısından hemen önce çalıştırarak saatlerinin kompleks mekanizmasını test ettiği söyleniyor. Dolayısıyla onlar yeni yıla girdiğimiz an kadranın tamamının nasıl harekete geçtiğinin ilk elden tanıkları: Altı kol yavaşça ilerlerken iki büyük ve bir küçük gösterge diski de belirgin ve (kutlamaların yol açtığı hengame yüzünden) zar zor duyulan bir klik sesiyle ileri hareket ediyor. Bu hassas mekaniklerin güç gösterisine rağmen, yayda neredeyse hiç gerginlik kalmasa bile komplikasyonlar arasındaki etkileşim mekanizmanın dakikliğini etkilemiyor. IWC üretimi 89801 kalibre gücünü nereden alıyor? Sırrı ikincil enerji kaynağında, yani meşhur hızlı hareket anahtarında saklı. Her gece tarih göstergesi ilerlediğinde anahtar az miktarda enerjiyi emiyor, depoluyor ve sonra ayın ve tarih ile ay diskinin yanı sıra artık yıl diskinin de ilerlemesi gereken yıl sonunda onu tamamıyla salıyor. Daimi takvim taç düğmesi sayesinde kolayca ayarlanabiliyor. Konvansiyonel 4 yıllık döngünün kırıldığı ve artık yıl olmayacak olan 2100 yılına kadar düzeltilmeye ihtiyaç duymuyor. Şeffaf safir kasa sırtı 474 bağımsız parçadan oluşan mekanizmayı gözler önüne seriyor. Biraz daha geliştirilen IWC üretimi 89801 kalibrede artık bir dizi yeni özellik var:  Rotorun ve gömme “Probus Scafusia” madalyonunun tasarımı şimdi nispeten hassas ve som kırmızı altından yapıldılar. Kırmızı taşlar, Cenevre çizgileri ve mavileştirilmiş dekoratif vidalarla plakanın kazandığı çekici görünüm öne çıkan bir diğer özellik.

IWC SCHAFFHAUSEN

IWC Schaffhausen teknoloji ve mühendislik alanlarına odaklanan net bakış açısıyla 1868’den beri değerinden hiçbir şey kaybetmeyen saatler üretiyor. Şirket yenilikçi çözümleri ve teknik ustalığı temel alma tutkusuyla uluslararası bir şöhret edinmiş durumda. Lüks saat segmentinde dünyanın önde gelen markalarından biri olan IWC, özgün tasarım anlayışını üstün hassasiyetle birleştirerek Seçkin Saatçilik Sanatı’nın ayrıcalıklı örneklerini yaratıyor.  Ekolojik ve sosyal sorumluluklarının farkında bir şirket olarak IWC sürdürülebilir üretim prensiplerini koruyor; çocuklar ve gençler için çalışan dünya çapındaki organizasyonları destekliyor; iklim ve çevre koruma çalışmaları yapan organizasyonlarla ortaklıklar yürütüyor.

 

About author View all posts

Permun