DÜNYANIN EN PAHALI KAHVESİ – Kopi Luwak

Dünyanin en nadir ve eşsiz kahvesidir. Bu özelliğinden dolayıda en pahalısıdır.

Kendi özel tadı ve aromasıyla,nadir olması ve yetişme şekliyle bütün diğer kahveleri arkasında bırakmıştır.

Endonezya’daki Sumatra ormanlarında yetişen Kopi Luwak kahvesini en önemli özelliği eşsiz ve taklit edilmesi mümkün olmayan tadıdır.

Kopi Luwak her yıl ortalama 250 ila 300 kg civarında ve özel çiftliklerde üretilmektedir.

Kahvenin Özelliği : Dünyanin en nadir ve eşsiz kahvesidir. Bu özelliğinden dolayıda en pahalısıdır. Kendi özel tadı ve aromasıyla,nadir olması ve yetişme şekliyle bütün diğer kahveleri arkasında bırakmıştır. Endonezya’daki Sumatra ormanlarında yetişen Kopi Luwak kahvesini en önemli özelliği eşsiz ve taklit edilmesi mümkün olmayan tadıdır. Kopi Luwak her yıl ortalama 250 ila 300 kg civarında ve özel çiftliklerde üretilmektedir.

Kopi-luwak-coffee-cluwak4

Tadı Nasıldır ? Kopi Luwak, topraksı, pürüzsüz ve güçlü tadı, yoğun aroması yanı sıra yumuşak bir içime sahiptir. Çok iyi kavrulmuştur. Yetiştirme sistemi hazırlanması ve Parodoxurus kavurma sistemiyle çok özellikli bir kahvedir. Ağızda keyifli bir tat bırakan,zengin içimli ve hassas bir kahvedir. Paradoxurus ( Misk Kedisi ) midesindeki asitler ve enzimler bu kahve çekirdeklerine o özel ve nadir tadı vermektedir.

Nasıl Yetişir ? Kopi Luwak’ ın hikayesi,Sumatra ve çevre odalarda yaşayan ve kahve üreticileri tarafından beslenen, bir tür Misk Kesidi olan Paradoxurus adlı etobur memelinin kahve ağaçlarındaki en kaliteli çekirdeklerini öğütmeden yutması ile başlıyor. Hayvanın midesindeki enzimlerin etkisiyle bir tür fermantasyona uğrayan buna karşın hiç bir şekilde erimeyen kahve çekirdekleri, daha sonra dışkı yoluyla dışarıya atılıyor.Kahve üreticileri de Paradoxurus’un dışkısından bu çekirdekleri toplayarak dünyanın en pahalı kahvesini üretiyor. Kopi Luwak kahvesi üzerinde yapılan incelemeler sonucunda,dünyanın en değerli kahvesinde diğer kahve çeşitlerine oranla daha az bakteri bulunduğu belirlenirken, tarihi oldukça eskilere, Sumatra Adası’na gelen Hollandalılara dayanan Kopi Luwak’ın sırrını keşfeden Kanada Ontario’ daki Guelph Üniversitesi’ nden Dr. Massimo Marcone Kopi Luwak’ ın normal kahvedeki gibi acı bir tadının olmamasının nedeninin Paradoxurus’ un ( Misk Kedisi ) midesindeki enzimler olduğunu belirtiyor.

KAYNAK

About author View all posts

Permun