AKILLI SAATLER – 2015

2015 akıllı saatlerin yılı olacak gibi görünüyor. Akıllı saat üreticileri, Android ve iOS tabanlı ürünleriyle bileğinizde yer edinmek için mücadele ediyor. Şu an piyasada olan ve yakında çıkacak en iyi cihazlardan bazılarını tanıtalım.

Basis Peak
Intel tarafından satın alınmasından sonra tanıtılan ilk cihaz olan yeni nesil Basis Peak, akıllı saat gibi görünebilir, ama teknik olarak pek de öyle değil. En azından henüz değil. Şu anda bu ürün, fitness bandıyla spor saati arasında bir yerde. Hareket, adımlar, kalp atışı (optik izleyici ile) ve uyku durumu gibi benzer ölçümler yapıyor. Peki bunu neden bu kategoride inceliyoruz? Çünkü ileride yapılacak bir güncelleme ile bu cihaza yeni e-postalar için anlık bildirimler, takvim bilgileri ve metin mesajları gibi akıllı saat tarzında işlevler eklenecek. Ayrıca çok önemli bir özelliği de OLED ekranı sayesinde Basis Peak’in pilinin dört gün dayanması.

Sony Smartwatch 3

Sony’nin 1.6 inç dikdörtgen LCD ekranlı Akıllı Saati Android Wear teknolojisinden faydalanıyor. Su geçirmez bu saat, ivmeölçer, dijital pusula, jiroskop ve GPS modülüne sahip (bu özellik birçok akıllı saatte yok). Android Wear saatlerin çoğunda olduğu gibi bu da uygulamalar ve müzik için 4GB dahili depolama alanı sunuyor ve Bluetooth LE ile akıllı telefonunuza bağlanıyor. Sony, pilin iki gün dayandığını söylüyor. PlayStation’ın yaratıcısı, CES 2015′te saatin yeni paslanmaz çelik versiyonunu da tanıttı.

Motorola Moto 360
İki günlük pil ömrünün kısa olduğunu düşünüyorsanız, Moto 360′ın yalnızca bir gün dayandığını söylemekte fayda var. Yazık olmuş, çünkü yuvarlık paslanmaz çelik kasası ve deri kordonuyla bu saat en dikkat çekici Android Wear cihazlarından biri. 4GB depolama alanı, Bluetooth bağlantısı ve harekete duyarlı ivmeölçere ek olarak, Moto 360 optik kalp atışı izleyici ve kablosuz şarj teknolojisine sahip. Moto 360 2 daha iyi olabilir diye düşünüyoruz.

LG G Watch R
Moto 360, Android telefonlar için piyasadaki yuvarlak çerçeveli tek akıllı saat değil. LG’nin becerikli G Watch’unun ‘R’ versiyonu, Motorola’nın modelinden daha büyük olabilir (dalış saati tarzında), ancak onun temel özellikleri olan 4GB depolama alanı, optik kalp atışı sensörü, ivmeölçer ve barometre özelliklerine sahip. 1.3 inç P-OLED ekranı da kusursuz bir yuvarlak şekle sahip. Moto 360’ın şık görünümünü, ekranın alt kısmındaki gereksiz çizgi biraz bozuyor diyebiliriz.

Asus ZenWatch
Dikdörtgen ekranlı akıllı saatlerin, yuvarlak çerçeveli saatler kadar şık görünmeyeceğini düşünebilirsiniz. Ama Asus’un Android Wear tabanlı ZenWatch saati fikrinizi değiştirebilir. Bu çarpıcı dijital giyilebilir ürün, kauçuk bir kordona sabitlenmiş küçük bir PDA’dan çok, pahalı bir kol saati hissi veren üstün bir tasarıma sahip. Aynı zamanda çok ince, pek tabi pil ömrü bakımından sıkıntıları var. ZenWatch’u her gece şarj etmeniz gerekecek.

Withings Activité Pop
Withings, yüksek kaliteli İsviçre mühendisliği eseri Activité akıllı saatiyle 2014′te herkesi çok etkiledi. Bu saati, en güzel teknoloji parçalarından biri olarak tanımlayabiliriz. 1165 TL değerindeki Activité, daha pahalı sınıfta yer alırken, Withings daha uygun fiyatlı versiyonu olan Activité Pop’u 440 TL fiyatla piyasaya sürdü.

Aynı sensör takımına ve benzersiz analog geri beslemeli kadrana sahip olan Pop, hareketlerinizi izliyor ve verileri Withings Health Mate uygulamasına gönderebiliyor. Ekranı olmadığı için burada bahsedilen diğer akıllı saatler gibi bildirim işlevi yok. Ancak bu akıllı saatlerin çok azı Pop gibi düğme pil ile çalışıyor, sekiz ay dayanabiliyor ve bu kadar şık görünüyor.

Alcatel OneTouch
Yeni Alcatel One Touch da aktivite izleyeyici cihaz fiyatına akıllı saat özellikleri sunarak birilerinin ilgisini çekmeyi umuyor. Bu yuvarlak çerçeveli giyilebilir cihaz Moto 360 ve LG G Watch R’a benziyor, ancak renkli bir işletim sistemi için Google’ın Android Wear yazılımından faydalanıyor. Bunu söylemişken, cihaz ivmeölçer, yükseklikölçer, kalp atışı sensörüne sahip. Toz ve suya dayanıklılık özellikleriyle IP67 koruma sınıfına sahip. Alcatel, 2-5 günlük pil ömrü iddiasında bulunuyor. Bu iddia gerçek performansıyla uyumluysa, bu alanda önemli bir rakip olabilir.

Samsung Gear S
Samsung, Gear Fit, Gear 2 ve şık Gear S’ten oluşan bir akıllı giyilebilir cihaz ordusuna sahip. 2 inç, eğimli, Super AMOLED ekranlı Gear S, ivmeölçer, pusula, kalp atışı izleyici, UV sensörü, GPS ve barometre gibi sensörlere sahip. Samsung’un kendi Tizen İşletim Sistemi ile çalışıyor ve hatta aramalar yapmak ve mesaj göndermek için 3G bağlantısına sahip.

Pebble Steel
Paslanmaz çelik Pebble’ın 1.24 inç, monokrom e-mürekkep ekranı ve 5-7 gün pil ömrüyle orijinal akıllı saat olduğu söylenebilir. 1-2 günlük pil ömrünün kabul edilemez olduğuna sizi ikna etmeyi amaçlıyor. Android ve iOS uyumlu bu saat, birçok uygulamayı çalıştırıyor ve entegre, üç eksenli ivmeölçer ve dijital pusulasından faydalanan fitness izleme özelliklerine sahip.

Apple Watch
Bunların hepsi bizi, renkli dokunmatik ekran, ivmeölçer, entegre optik kalp atışı sensörü ve Bluetooth özelliklerine sahip, uyumlu bir iPhone ile ilişkilendirildiğinde GPS ve Wi-Fi bağlantısını ödünç alan Apple Watch’a getiriyor. Apple, giyilebilir cihazların modaya uygun yanını da tüm kalbiyle benimsemiş. Apple Watch, iki farklı boyut ve üç modeliyle, benzersiz bir ‚Dijital Taç’ fare tekerine sahip ve farklı saat yüzleri ve kordonlarıyla özelleştirilebilir. Bu akıllı saatin 2015′e damgasını vuracağı kesin.

Ama giyilebilir teknoloji savaşını kazanabilecek mi?

KAYNAK

About author View all posts

Permun