Dünyanın en pahalı ve en değerli olan taşları

Tarih boyunca insanlar, zarif ve değerli taşları hep önemsemiştir. İlk bilezikler ve kolyeler, av seferlerinden arta kalan kabuk, kaya ve hatta kemik parçalarından yapılmıştır. Kimse değerli taşların ne zaman keşfedildiğini bilmiyor. İlk medeniyetler, bu değerli taşları muska içine koyarlar ve onlardan güç sağlayacaklarını düşünürlerdi. Bazı insanlar günümüzde de değerli taşların bir anlamı ve gücü olduğuna inanıyor.

Kristallerden elmas oluşumu milyonlarca yıl sürebilir. Çok pahalı olduğu için değerli taşların şimdiye kadar sadece çok küçük bir kısmı bulunabildi, madenlerden çıkarıldı, işlendi ve satılabildi. Bu taşların değerini kesimi, büyüklüğü ve parlaklığı etkiliyor.

Değerli taşlar, elmaslar ve renkli mücevher taşları olarak iki gruba ayrılır. Tüm yakut, inci, zümrüt ve safir renkli mücevher taşları kategorisinde yer alır. Bu taşlar kültürümüzde değerli, herkesin sahip olmak için can attığı taşlar olarak biliniyor. Her ne kadar gıpta edilseler de piyasanın en nadir ve en pahalı taşları bu kategorideki taşlar değildir.

Elmaslar dünyanın farklı yerlerinde bulunabilir. Ancak nadir bulunan bazı taşlar sadece tek bir bölgede bulunur. Elmaslar tüm taşlardan daha ışıltılı ve daha muhteşem görünebilir. Ama zenginlere göre bu taşlar biraz daha egzotik parçalardır. Her biri farklı özellik ve güzellikte, bulunmak üzere bekleyen sayılamayacak kadar çok gizli hazinedir.

Pembe Yıldız Elmas, 1999’da Güney Afrika elmas madeninden çıkarılan kusursuz, canlı ve pembe olan tek elmastır. 1 karatı 1.4 milyon dolar olan 59.6 karat ağırlığındaki bu mücevher, Sotheby’s Kasım Müzayedesi’nde 83 milyon dolara satıldı. Şu ana kadar açık arttırma ile satılan her hangi bir elmas ya da mücevherden daha pahalıdır. Renkli elmaslar muadillerine göre çok daha fazla değerlidir. 1 pembe yıldız, 5 karatın altındaki bir pembe elmastan 12 kat daha değerlidir.

KAYNAK 

About author View all posts

Permun