Dünyanın en pahalı saati

Gezegenimizin en pahalı saati sandığınız gibi bir dijital saat değil! Resimde gördüğünüz  cep saati bundan 82 yıl önce yapılmış ama bugün dünyadaki en pahalı saat ünvanına sahip. Peki fiyatı ne kadar dersiniz? Sıkı durun, tam 24 milyon TL.

Dünyanın en pahalı saati

Dünyanın el yapımı ‘en komplike’ saati olarak gösterilen 1932 yapımı ‘The Henry Graves Supercomplication’ İsviçre’nin Cenevre kentinde açık artırma ile 24 milyon liraya satıldı

Müzayede şirketi Sotheby’s, İsviçre’nin Cenevre kentinde düzenlenen açık artırmada 1932 yılında yapılan cep saatini alan kişinin ismini gizli tuttu.

Müzayedede saat için alt sınır 15,6 milyon dolar olarak belirlenmesine rağmen saatin fiyatı 24 milyon dolara çıktı. 18 ayar altından yapılan saat ilk kez 1999 yılında açık artırmaya çıkarıldığında 11 milyon dolarla rekor fiyatla satılmıştı.

İsviçreli saat firması Patek Philippe’in 1932’de bankacı Henry Graves için ürettiği el yapımı en komplike saat olan “The Henry Graves Supercomplication”, halen İsviçre’nin Cenevre kentindeki Patek Philippe Müzesi’nde tutuluyor.

Üretici şirket cep saatinin tasarımını beş yıl, üretimini ise üç yılda yaptı. İnce teknikler kullanılarak üretilen saat takvim, alarm, saat başı sesli uyarı sistemi, kronometre gibi birçok özelliği bulunuyor. Saat ayrıca güneşin doğuşu ve batış zamanını gösteriyor.

KAYNAK

 

About author View all posts

Permun