OMEGA: NASA’nın “başarısız başarı”sının 45’inci yıldönümü anısına.

Snoopy’nin yardımıyla yeniden tasarlanan ikonik bir saat

Dünyadan 200.000 mil uzakta beklenmeyen bir krizin patlak vermesinden sonra 17 Nisan 1970’te, tüm dünya Apollo 13 Komuta Modülünün Pasifik Okyanusu’na inmesini izledi. Apollo 13, Apollo programı kapsamındaki yedinci insanlı görevdi ve Aya ayak basacak üçüncü görev olması planlanmıştı – Servis Modülündeki iki oksijen tankından birinin seyir halindeyken patlaması sonrasında bu hedef başarısızlıkla sonuçlandı. Görev sonlandırıldı ve astronotlar Dünyanın atmosferine yeniden girmelerini sağlayacak yörüngeye ulaşmak için uçuş ortasında bir dizi düzeltmeler yaptılar.

OMEGA Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Ödülü, 45 yıl önceki bu unutulmaz görevi saygıyla anarken Komutan Jim Lovell, Komuta Modülü Pilotu Jack Swigert ve Ay Modülü Pilotu Fred Haise’in evlerine sağ salim dönebilmelerini sağlayan ekip ruhu, yaratıcı düşünce, kıvrak zeka ve cesareti bir kez daha takdir ediyor.

Saate daha yakından bakıldığında, Peanuts’ın yarattığı çizgi film karakteri ve aynı zamanda NASA’nın maskotu Snoopy’nin kadranı ve kasa arkasını süslediği görülüyor – böylelikle, Apollo programına katkılarından ötürü 1970’te OMEGA’ya verilen Silver Snoopy Ödülü’ne gönderme yapılıyor.

SP_Speedmaster57_VueC_fondblanc_331 10 42 51 01 002

Klasik siyah ve beyaz

Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Ödülü modelinin gazetelerde basılan siyah beyaz karikatürlerden esinlenilerek tasarlanan kadranı, efsanevi selefinin ters çevrilmiş versiyonu olarak hemen göze çarpıyor. Saatin beyaz kadranı, Super-LumiNova takimetreye sahip parlak siyah seramik bezeli ve siyah cilalı Moonwatch stili akrep ve yelkovanıyla adet bir tezat oluşturmakta! Ayrıca akrep, yelkovan ve kronograf saniye göstergeleri de Super-LumiNova özellikli. Bu ışıltılı malzeme indekslerde de kullanıldı ve parlaklığı indekslerin üst kısımlarındaki boşluklara doldurulan siyah vernikle güçlendirildi.

Yaşamınıza yön veren sözcükler

Sınırlı sayıda üretilen bu saati diğerlerinden ayırt eden en önemli özelliği, kadranda yer verilen iki yazı. Kadranda 0 ile 14’üncü saniye arasındaki on dört küçük kare, altındaki “14 saniyede ne yapabilirsiniz?” yazısı ile bir araya geldiğinde sanki uzun bir karikatür oluşturuyor. Bu soru, Apollo 13 astronotlarının uçuş ortasında yedek zamanlama cihazları OMEGA Speedmaster’la yaptıkları 14 saniyelik düzeltmeye selam yollamakta!

Kadranın ortasında ise bir alıntı var: “Başarısızlık, seçenek değildir.” Bu ilham verici cümle, 1995’te çekilen ünlü Apollo 13 filminde Apollo 13 Uçuş Direktörü Gene Kranz’ı canlandıran Ed Harris’in repliğiydi. Saat 9 yönündeki alt kadranda ise Super-LumiNova özellikli küçük uyuyan bir Snoopy yer alıyor. Snoopy görevle ilgili olarak sıklıkla kullanılan bu ünlü ifadeyle ilgili bir rüya görüyor gibi resmedilmiş.

Eşsiz kasa arkası

Saatin en ilgi çekici özelliklerinden biri de göz alıcı kasa arkası! Çizilmeye karşı dayanıklı safir kristalle korunan 925 ayar gümüş madalyon, OMEGA’nın 1970’te aldığı Silver Snoopy Ödülü’yle birlikte verilen rozete benziyor. Gümüş Snoopy, aynı malzemeden yapılmış bir plakaya monte edilmiş ve etrafı lacivert mine ile bezenmiş. Kasa arkasının minesi üzerine elle serpilen gümüş tozu, Snoopy’nin uzay boşluğunda dolaştığı izlenimini veriyor. “SILVER SNOOPY AWARD”, “EYES ON THE STARS”, “45th ANNIVERSARY”, “0000/1970” ve “APOLLO XIII” paslanmaz çelik kasa arkasına siyah renkle kazınmış.

SP_Snoopy_caseback_mission_control_311 32 42 30 04 003

Son dokunuşlar

42 mm paslanmaz çelik saat, beyaz dikişli siyah naylon kumaş kayış ve katlanır toka ile tamamlandı. Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Ödülü modelinden yalnızca 1.970 adet üretilecek! Saatin tam kalbinde, efsanevi Moonwatch modelinde de bulunan elle kurmalı kronograf mekanizma OMEGA 1861 kalibre kullanılmıştır.

OMEGA Speedmaster Apollo 13 Silver Snoopy Award, iki yıl garantili olarak satışa sunulacak olup, 5 bar (50 metre / 167 feet) kadar su geçirmezlik özelliğine sahiptir.

OMEGA Speedmaster ‘57 yeniden

Orijinalinin özelliklerini 21’inci yüzyıla uygun bir dokunuşla yansıtıyor

2013’te, OMEGA 1957 tarihli orijinal Speedmaster modelinin yeni versiyonunu beğeniye sunmuştu. Co-Axial mekanizması ve klasik tasarımıyla estetik ve mekaniğin mükemmel bir birleşimini sunan bu saat büyük beğeni kazandı. OMEGA bu sene modelleri tekrar değerlendirdi ve çok sayıda yeni özelliğin yanı sıra yarım yüzyıldan uzun süredir efsane olmaya devam eden saatin tarzına sadık kalan yeni bir model yarattı.

41.5 mm paslanmaz çelik Speedmaster ’57 modelinin fırçalı/cilalı kasası, efsanevi saat ailesinin kronograflarıyla özdeşleştirilen takimetresine sahip fırçalı bezeli ile tamamlanarak şık bir görünüm sağlanmış. Beyaz ve bej karışımı kadran göstergeleriyle tezat oluşturan siyah kadran, kutu biçiminde çizilmelere karşı dayanıklı safir kristalle korunuyor. Yeşil ışık yayan “vintage” Super-LumiNova ile kısmi dolgu yapılan saat imleri, bu modeli 2013’te sunulan eşinden farklılaştırıyor.

Bu saati bir önceki modelden ayırırken orijinal Speedmaster ile olan bağını güçlendiren bir diğer tasarım unsuru ise, akrep ve yelkovanın görünümü. Parlak yüzeyli rodyum kaplamalı akrep ve yelkovan, “Geniş Ok” şeklinde tasarlanmış ve Super-LumiNova ile kaplanmıştır. Saat 3 hizasındaki küçük 60 dakika ve 12-saat göstergelerinde ve saat 9 hizasında bulunan alt kadrandaki saniye göstergesinde de alfa biçimli kollar mevcut.

Orijinal modelden ilham alan bu saat, cilalı/fırçalı paslanmaz çelik katlanır tokalı kahverengi deri kayışla veya OMEGA’nın patentli cilalı/fırçalı paslanmaz çelik vidalı kayış ve kelebek tokayla sunulmakta. OMEGA Co-Axial 9300 kalibre, çizilmeye karşı dayanıklı safir kristal kasa arkasından görülebiliyor. Bu olağanüstü makinenin dakikliğini ve güvenilirliğini kanıtlamak için, Speedmaster ’57 modeli dört yıl uluslararası garantiyle sunuluyor. Speedmaster ailesinin tüm saatleri gibi, bu saat de 10 bar (100 metre / 30 feet) kadar su geçirmezlik özelliğine sahiptir.

 

About author View all posts

Permun