OMEGA’nın uzaya olan bağlılığını göstermek için NASA’ya yapılan büyüleyici ziyaret.

Tüm dünyadan yaklaşık 200 davetlinin katıldığı organizasyonda OMEGA, Houston’da bulunan NASA merkezinde yapılan özel bir turla birlikte uzay keşif çalışmalarının geçmişini yeniden yaşattı.

1969’ta aya ilk ayak basılışın ardından OMEGA, uzay keşiflerinin vazgeçilmez ve güvenilir bir ortağı oldu. Özellikle Speedmaster bir ikon haline geldi. Ayda takılan ilk saat olan ve altı aya iniş görevinde de astronotlara eşlik eden bu model, OMEGA ve NASA arasındaki bağı da güçlendirmiş oldu.

Bu zengin hikayeyi anmak için OMEGA, bu sene 12 Mayıs’ta NASA’nın Uzay ve Görev Kontrol Merkezi’nde yapmış olduğu özel bir tur ile misafirlerine eşsiz bir deneyim yaşatma şansını elde ettiği için gurur duymakta. Gecenin öne çıkan en önemli olaylarından biri de 45 yıl önce Apollo 13 görevindeyken gönderilen oünlü “Houston, bir sorunumuz var” mesajının yeniden yaşatılmasıydı. Aslında Apollo 13 mürettebatının, güç tasarrufu yapabilmek için tüm ekipmanı kapatmak zorunda kalmışken, Dünyaya sağ salim dönebilmesinde önemli rol oynayan saat bir Speedmaster idi. Paha biçilemez olan bu destek sonrasında OMEGA, hükümet dışı bir kuruluşun NASA’dan alabileceği en yüksek ödül olan, Silver Snoopy Ödülü’ne layık görülmüştür.

OMEGA_and_Astronauts_01

Yapılan tur sonrasında OMEGA Başkanı Stephen Urquhart, astronotlar General Thomas Stafford ve Komutan James Lovell ile birlikte “Astronot Eşleri Kulübü” kitabının yazarı Lily Koppel eşliğinde kendilerine sorulan soruları cevapladılar.

Davetlilerden biri Apollo 13 görevi dışında OMEGA saatlerinin uçuş sırasında nasıl kullanıldığını sorduğunda General Stafford bu soruyu “Dakiklik o kadar önemliydi ki, yaptığımız her hamle hesaplanmaktaydı. Saat yaptığımız her işlevin ayrılmaz bir parçasıydı,” diye yanıtladı.
Komutan Lovell ise Apollo 13 deneyimindeki o korkutucu anları anlatırken “Kendi ekipmanımızı kullanmadan manevra yapmak durumundaydık, rotaya doğru bir biçimde girebilmemiz için 14 saniyelik bir ateşleme süresi gerekiyordu; bu nedenle de bu süreyi ölçebilmek ve sağ salim geri dönebilmek için saati kullandık,” dedi.

OMEGA_first_watch_worn_on_the_Moon_6

Bir davetli denetimden geçebilmek için gerekli olan testleri sorduğunda Bay Urquhart “Speedmaster özellikle uzay yolculuğu için tasarlanmamıştı, ancak NASA resmi bir saat aradığını belirttiğinde OMEGA Professional Speedmaster NASA’nın ihtiyaç duyduğu özelliklere zaten sahipti,” diye yanıtladı.

About author View all posts

Permun