SEIKO | Şahika Ercümen, 3 Haziran günü Japonya’nın Kushimoto şehrinde batan Osmanlı Gemisi Ertuğrul Fırkateyni’nin 125. yılı anısına bir saygı dalışı gerçekleştirdi.

Seiko Prospex ile sponsor olduğumuz Şahika Ercümen, 3 Haziran günü Japonya’nın Kushimoto şehrinde batan Osmanlı Gemisi Ertuğrul Fırkateyni’nin 125. yılı anısına bir saygı dalışı gerçekleştirdi. 

21887 yılında Japonya İmparatoru Komeii ‘nin yeğeni Prens Komatsu İstanbul’a resmi bir ziyaret için gelir ve beraberinde de bir imparatorluk nişanı getirir. II. Abdülhamid, bunun ardından Japonya’ya bir heyet gönderilerek iade-i ziyaret yapılmasını emreder. 14 Temmuz 1889’da 600 mürettabat ile Japonya’ya hareket eden Ertuğrul Fırkateyni, tam 11 ay sonra 7 Haziran 1890’da Japonya’ya ulaşır ve II. Abdülhamid’den Japon İmparatoruna gönderilen mücevherli imtiyaz nişanı ve diğer hediyeleri teslim eder. Hediyeleri verdikten hemen sonra Kaptan Ali Bey dönmek ister.

Ancak Japonlar, fırtına mevsimi olduğu için 2 ay beklemelerini ister. Japon Deniz Kuvvetleri’nin tayfun uyarısına rağmen, Ertuğrul Fırkateyni planlandığı gibi 15 Eylül 1890 tarihinde Yokohama Limanı’ndan ayrılır… Kuşimoto açıklarında tayfuna yakalanan Ertuğrul Fırkateyni 16 Eylül 1890’da kayalara çarparak batar. Kazadan sadece 69 denizci kurtulur, 50 subay ve 476 er şehit olur. Türk deniz tarihinin en acı hatıralarından biri olan bu olay anısına, Japonlar Kuşimato’da ölen askerler için anıt diker ve her yıl anma töreni düzenler.

4Bu dalış ile ilgili haberler, Hürriyet’te manşet olmak üzere basında geniş yer aldı. Dünya rekortmeni Şahika Ercümen, dalış sonrasında Japonya Prensesi Akiko ile bir araya gelerek saygı dalışındaki gözlemlerini paylaştı. Ayrıca, Tokyo’da Japon Prensesi ile basın toplantısı yapacağı bilgisini aktardı.

KAYNAK: Aydın Saat

About author View all posts

Permun