GRAHAM – İngiliz Mirasına İsviçreli Yaklaşım… ‘GRAHAM BÜYÜK VE LÜKS SAATLERDE RAKİPSİZ’

‘Spor Graham’ın DNA’sının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Graham bir kronograftır. Kronograf, performansı zamanlamak demektir. George Graham, kronografı icat eden kişidir ve tam 300 yıl önce bu performansı yaratmayı başarmıştır.

Saat Dünyası: Sizi tanıyarak başlayalım sohbetimize ve Graham’la yolunuzun nasıl kesiştiğiyle…

Pietro Tomajer : İtalyanım ve İngiltere’de yaşıyorum; yaklaşık 4 yıldır da Graham’dayım. Ortadoğu, Rusya ve Avrupa’dan sorumluyum. Bu sektörde 10 yıldır çalışıyorum. On yıl içerisinde üç farklı markada çalıştım. Bunlardan sadece ikisi saatle ilgiliydi. 6 yıla yakın Richmond grupta yer aldım; burası benim için bir okul gibiydi. Üç yıl da Girard Perregaux’da… Benim için güzel yıllardı. Daha sonra Graham’ın sahibi ile tanıştım. Markayı tanıyınca onu takip etmeye karar verdim.

Markanın yaratıcıları kimler, nasıl ve hangi koşullarda çalışıyorlar?

Graham bağımsız bir marka ve çok dinamik bir takımımız var. Eric Loth, markayı bulan ve kuran kişi, özellikle ürün geliştirme konusuyla çok ilgilidir. Zamanının yarısını ürünlerin gelişimine harcayarak geçirir. Mekanizmaları İsviçre’de beş farklı tedarikçi ile çalışarak yapıyoruz. Le Chaux-de-Fonds ve Neuchatel’de üretim birimlerimiz var. Bizim için önemli olan markanın ve materyallerin gelişimi burada yapılıyor. Üç tasarımcımız var, Eric Loth ve iki genç tasarımcı. Bütün koleksiyonları onlar yaratıyorlar. Üretim geliştirme departmanımız da çok aktif çalışıyor. Mühendisler, tasarımcılarla projeler geliştiriyor. Bazen limitli üretimlerde veya değişik koleksiyon çalışmalarında farklı takımlar da oluşturulabiliyor

Graham’ı tanımlayan en vurucu özellik/özellikler nelerdir?

Spor Graham’ın DNA’sının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Graham bir kronograftır. Kronograf, performansı zamanlamak demektir. George Graham kronografı icat eden kişidir ve tam 300 yıl önce bu performansı yaratmayı başarmıştır. Graham’ın bir tanesi hariç bütün saatlerinde kronograf vardır. Yani, zaman tutuculuğu ve kronograf konusunda iddialıdır markamız. Ayrıca; karbon, titanyum gibi malzemeleri teknik materyallerde ilk kullanan firmalardanız. Markanın temelinde her zaman bir risk almak var. Tasarıma ve malzemelere bakınca bunu rahatlıkla görebiliyorsunuz.

KAYNAK

About author View all posts

Permun