Saatin Tarihsel Gelişimi (Kronolojik)

Saliselerin, hatta mikro saliselerin önemli olduğu günümüzde zamanı ölçmek için oldukça gelişmiş sistemler üretilmiştir. Zamanı ölçmek insanoğlu için oldukça gerekli bir kavram olmuştur. İlk olarak güneşin canada goose Whistler Parkadik duran bir çubuk ile oluşturduğu gölge ile ölçülen zaman, günümüzde dijital olarak ölçülebilmektedir. Aşağıdaki kronolojik verilerden faydalanarak saatlerin günümüze nasıl geldiği hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Milattan Önce 742: İlk defa güneş saati izlerine rastlandı. (Güneş saati kullanımına dair bilgiler M.Ö. 2000 yılına kadar olduğu konusunda birleşiyor.)

Milattan önce 300: Güç iletimi için ilk dişli tekerleri yapıldı ve günümüzde Arşimed’e ithaf edildi.

330: Kum saatinin icadı ile gemilerde, saraylarda, evlerde ve çeşitli yarışma ve eğlencelerde kullanılmaya başlandı.

885: Büyük Alfred mumları saat olarak kullanmaya başladı.

1088: Mekanik ilk saatle ilgili bilgilere, Çin İmparatorluk Sarayı’nın ünlü öğretmenlerinden Su Sung’un “Hsin I Hsiang Fa Yao” adlı kitabında rastlıyoruz. Sung’un kitabında, şemalarla tarif ettiği saat, 3 metre yüksekliğindeydi. Zembereği, su gücüyle hareket ediyordu. Saatin arkasında, gerekli ayarlamaları yapabilmek için bir de kapak vardı.

1350: Almanya’da Würzburg kentinde 1350-1380 yılları arasında yapılan ilk çalar saat, duvara asılabilecek şekilde üretilmişti. Bu saat, halen Würzburg’daki Mainfrankisches Müzesi’nde muhafaza edilmektedir. Ortaçağ’da çalar saatler, özellikle manastırlarda yaygın bir biçimde kullanılıyordu.

1368: İngiltere’de saat yapımı başladı.

1386: İngiltere’nin Salisbury Katedrali’ne bir saat inşa edildi.

1490: Bir çilingir olan Peter Hele bir zemberek yaptı ve bu masa saati görünümlüydü.

1510: İlk kol saati yapıldı.

1525: Jacob the Czech zaman ölçebilen fitil yaptı.

1541: Hampton Court Palace kulesine bir astronomi saati yapıldı.

DEVAMI/KAYNAK

About author View all posts

Permun