SAAT SEKTÖRÜ

Üretimin çeşitlenip, uzmanlaşmanın modern üretimin modern üretim yöntemi olduğu günümüzde bizler için zaman çok kıymetli bir hale gelirken saatlerimiz de en değerli eşyalarımız arasında yerini alıyor. Tüketim hacminin ve şeklinin ‘imajiner kimlikleri’ belirleme realitesi de dikkate alınınca bir çok şahsi eşyamız gibi saatlerimiz de sadece basitgoosejacka günlük fonksiyonları ile sınırlı kalmıyorlar ve bir statü simgesi olarak da iş görüyorlar. Bu gerçekler temelinde dünya saat sektörü de 120 Milyar dolarlık bir hacme ulaşmış durumda

Almanya, İngiltere ve diğer Avrupa ülkelerinde sektör büyümede. Uzmanlar, bunu ekonomik toparlanmanın işareti kabul ediyor. Almanya’da saat sektörü 587 milyon Euro’luk bir ciroya ulaştı. Sektörün lideri İsviçre ise 23.3 milyar dolar olan t ihracatını 2013’te 24.6 milyar dolara çıkardı.

Bir çok sektöre ucuza olan ilgi artarken saat sektöründe ucuza olan ilginin azaldığı görülüyor. Edinilen bilgilere göre, 250 doların altında bulunan saat ihracatı yüzde 8 gerilemiş durumda. 250-500 dolar arası saatlerde ise yüzde 14 artış var. 3400 dolar ve üstü saat ihracatı ise yüzde 28’lik artış diliminde. İsviçre saat endüstrisi yüzde 53 ile en yüksek satışını Asya’ya, ardından yüzde 31 ile Avrupa ve yüzde 14 ile Amerika’ya yapıyor.

Türkiye saat sektörü 2013 rakamlarıyla, yaklaşık olarak 800 milyon dolarlık bir pazara hakim ve ithalata dayalı bir sektör. Ekonominin iyileşmesi, gelir dağılımının daha da düzenli hale gelmesi sektörün büyüme potansiyelini artırıyor. Buna paralel üst segmentteki saat markaları Türkiye’ dekicanada goose jacka potansiyelin farkına varıp satış ve pazarlama aktivitelerini kendilerini yapmaya başladı. Swatch Group, IWC, Jaeger-LeCoultre sadece bunlardan birkaçı… 10 yıl önce Türkiye’ye üçüncü dünya ülkesi olarak bakan yabancı markalar şimdi Türkiye’yi öncelikli ülkeler arasında değerlendiriyorlar. Türkiye lüks saat üreticileri için önemli bir ülke konumuna geldi. Prestijli markalar Türkiye’ye büyük önem veriyorlar ve Türkiye pazarında yer almak önemli hedefleri arasında yer alıyor.

KAYNAK

About author View all posts

Permun