MONTBLANC – Andy Warhol

EFSANENİN ANISINA

Montblanc, çok sevilen Great Characters ürün yelpazesinde unutulmaz bir ismi daha ağırlıyor. Hayatı boyunca gerçek bir pop ikonu olan ve hâlâ bir efsane olarak kabul edilen Andy Warhol, yeni Montblanc üretimlerinde bir kez daha hayranlık uyandırıyor.

Provokatif tarzıyla bilinen ve kimi zaman ressam, kimi zaman fotoğrafçı, kimi zaman ise yapımcı kimliğiyle öne çıkan Andy Warhol, Montblanc’ın yeni tasarımlarında unutulmaz eserleriyle hatırlanıyor. Örneğin Warhol’un en önemli eserlerinden “Campbell’ın çorba konserveleri” (1965), yeni koleksiyondaki parçalardan ilkine ilham kaynağı olurken, konserve kutusu figürleri kalemin kapağına işlenmesi ortaya özgün ve alışılmadık bir tasarım çıkarıyor. Aynı parçanın altından üretilen ve rodyum kaplanan ucundaki dolar motifi, Warhol’un ünlü “Dollar Sign” çalışmasından esinlenerek işlenirken, bu sayede popüler kültür ile para ilişkisine de küçük bir göndermede bulunuluyor. Kapağın üst kısmında ise Warhol’un unutulmaz sözlerinden biri yer alıyor: “Art is what you can get away with”. (Bir cümleyle çevirmek çok mümkün olmayan bu derin söz, “Sanat, yanına kâr kalabilen tek şeydir” gibi aktarılabilir)

Andy Warhol Special Edi.

İsmini Warhol’un doğum yılından bir diğer model Limited Edition 1928, sanatçının 1964’te ortaya çıkardığı Flowers yapıtını günümüze taşıyor. Kapaktaki dört çiçek motifi bu noktada hemen dikkat çekerken, uçtaki dolar işaretine bu kez bir de alt kısımda yer alan barkod figürü eşlik ediyor. Bir kez daha ticari hayata göndermeler yapan kalemin kapağında, yine oldukça çarpıcı bir Warhol sözü yer alıyor: “You need to let the little things that would ordinarily bore you suddenly thrill you”. (Normal şartlarda sizi sıkan küçük şeylerin, bir anda sizi heyecanlandırmaya başlamasına izin vermelisiniz)

KAYNAK

About author View all posts

Permun