Montblanc’ın ikonik koleksiyonu Nicolas Rieussec, oldukça etkileyici bir yeni modelle başarı hikayesine yeni bir sayfa daha ekliyor.

Montblanc’ın ikonik koleksiyonu Nicolas Rieussec, oldukça etkileyici bir yeni modelle başarı hikayesine yeni bir sayfa daha ekliyor. Homage to Nicolas Rieussec Special Edition, 193 sene önce üretilen “zaman yazıcının” tasarım kodlarını Montblanc zanaatkarlığıyla bir araya getiriyor.

Nicolas Rieussec Chronograph, altı sene önce tasarlandığı ilk günden bu yana Montblanc ürün yelpazesinin en ikonik parçalarından biri olarak kabul ediliyor. İsmini kronografın mucidinden alan koleksiyon, bir yandan 1821’de bu fonksiyonel komplikasyonu icat ederek tarih yazan Nicolas Mathieu Rieussec’i onurlandırırken, diğer yandan ayırt edici tasarımıyla yüksek saatçilik dünyasında fark yaratıyor. Eşi benzeri olmayan tasarımda; saat kadranın üst kısmında, kronograf sayaçları ise hemen altında yer alıyor. En önemlisi, kronograf ölçümü yaklaşık iki asır önce olduğu gibi disklerle sağlanıyor ve ibreler sabit dururken, kadranda yalnızca kronograf diskleri dönüyor. Böylece kronograf saat ile etkileşime girmiyor ve okunabilirlik maksimuma çıkıyor. Tabii 193 yıl önce at yarışlarında daha hassas zaman ölçümü yapılabilmesi için bu devrimci sisteme imza atan Rieussec’in adı da yeniden günümüze taşınıyor.

KAYNAK

About author View all posts

Permun