IWC – EFSANE DEVAM EDİYOR

IWC Schaffhausen’ın yenilenen Pilot ailesinden Big Pilot’s Watch, ikonik tasarımı ve ileri teknoloji ürünü özellikleriyle 2016’da da saat severleri etkilemeye devam ediyor. IWC tasarımcıları siyah kadranında tarihi üçgeni ve “9” figürünü yeniden düzenleyerek eski konumlarına yerleştirdi. Pilot’s Watch Chronograph’ta ise üçlü tarih göstergesini ve dış bölüm halkasındaki küçük rakamları kaldırdı.

IWC Schaffhausen 2016’da Pilot Saatleri üretimine başlamasının 80’inci yılını kutluyor: Şirket ilk özel Pilot’s Watch modelini 1936’da pazara sunmuştu. Bu tarih IWC ile havacılık arasındaki tutkulu ilişkinin de başlangıcıydı aynı zamanda. Sadece 4 yıl sonra çıkan IWC’nin ilk gözcü saati Big Pilot’s Watch (52 kalibre T.S.C.) bir saat türünün tamamına damga vurdu. Çapı 55 milimetre olan kasasıyla saat uçuş giysisinin üzerine takılmasına olanak veren ekstra uzun bir kayış barındırıyordu. Büyük, radyum kaplama fosforlu Arap rakamları; dakikaları ve saniyeleri gösteren çubuk imleriyle kadranı simsiyahtı. Pervaneyi andıran kolları ve merkezi saniye kolu da fosforlu materyalle kaplıydı. Günümüzde de Pilot saatlerinin karakteristik özelliği olan, her iki yanında tek bir nokta bulunan ve muhtemelen ilk kez Alman gözcü saatlerinde kullanılan büyük üçgen “saat 12” konumundaki bölüm halkasının altındaydı.

Şirket 2016 koleksiyonunda orijinal Big Pilot’s Watch’un köklerine geri dönerken Big Pilot’s Watch’un (Ref. IW500912) görünümünde ölçülü düzenlemeler yapıyor. Big Pilot’s Watch ilhamını saatlerin pilotlar için navigasyonun vazgeçilmez bir unsuru olduğu 1940’ların modellerinden alan, test edilip onaylanmış kokpit tasarımına sahip. Kokpit aletleri son derece basit tasarımlı ve optimum okunabilirlik sunan cihazlardır. Junkers Ju 52’nin kokpiti de bunun kusursuz bir örneği. Big Pilot’s Watch’un kasa sırtını taçlandıran efsanevi uçağın gravürü mevcut Pilot Saatleri koleksiyonunda yaşamaya devam eden bir efsaneyi hatırlatıyor bizlere.

ÜÇLÜ TARİH GÖSTERGESİNDEN VAZGEÇİLDİ 

2016’da Pilot’s Watch Chronograph’ta (Ref. IW377709/ IW377710) tasarımcıların üçlü tarih göstergesini kaldırma kararına istinaden tek tarih ve gün göstergesi yer alıyor. Tasarımcılar dış bölüm halkasındaki küçük 5 dakika rakamlarını da kaldırmayı tercih etti. Bunun nedeni basit: IWC Schaffhausen kadranın yeniden klasik pilot saatindeki karakteristik formuna kavuşmasını istiyor; yani görüş şartları ne olursa olsun mükemmelen okunabilen, karmaşadan uzak bir düzende.

Dayanıklı 79320 kalibre kronograf mekanizması 12 saate kadar süre tutma özelliğiyle bir kronometre gibi çalışıyor. Yumuşak demir iç kasası harici manyetik alanların etkisine karşı kalkan görevi görüyor. 6 bara kadar su geçirmeyen Pilot’s Watch Chronograph Santoni’nin dana derisi kayışı (Ref. IW377709) ya da yeni tasarlanan, zarif paslanmaz çelik bilezikle (Ref. IW377710) takılabiliyor. Tarihi Nato kayışlardan esinlenerek tasarlanan iki renkli kumaş kayışlar da Pilot’s Watch Chronograph için ilave bir seçenek.

 IWC SCHAFFHAUSEN

IWC Schaffhausen teknoloji ve mühendislik alanlarına odaklanan net bakış açısıyla 1868’den beri değerinden hiçbir şey kaybetmeyen saatler üretiyor. Şirket yenilikçi çözümleri ve teknik ustalığı temel alma tutkusuyla uluslararası bir şöhret edinmiş durumda. Lüks saat segmentinde dünyanın önde gelen markalarından biri olan IWC, özgün tasarım anlayışını üstün hassasiyetle birleştirerek Seçkin Saatçilik Sanatı’nın ayrıcalıklı örneklerini yaratıyor.  Ekolojik ve sosyal sorumluluklarının farkında bir şirket olarak IWC sürdürülebilir üretim prensiplerini koruyor; çocuklar ve gençler için çalışan dünya çapındaki organizasyonları destekliyor; iklim ve çevre koruma çalışmaları yapan organizasyonlarla ortaklıklar yürütüyor.

 

About author View all posts

Permun