HORTENSIA ELMASI DÜNYANIN EN ÜNLÜ MÜCEVHERİ

ÜNLÜ ELMASLARIN HER BİRİ GİZEMLİDİR. HORTENSIA ELMAS’NIN GİZEMİ İSE İSMİNDE SAKLIDIR. HORTENSIA İSMİ, ALIN YAZISI HOLLANDA KRALİÇESİ OLMAK OLAN “HORTENSE DE BEAUHARNAIS” İSİMLİ BİR FRANSIZ HANIMEFENDİDEN GELİR. FAKAT BU HİKAYE BİRAZ FARKLI. HORTENSE, ELMASIN SAHİBİNİN HEM ÜVEY KIZI HEM DE YENGESİYDİ. NASIL MI? BUYRUN ELMASIN HİKAYESİNE…

Dünyanın en ünlü elmaslarından biri olan Hortensia Elması 20.53 karat ağırlığında, açık pembe-turuncu bir taştır. Benzersiz beşgen bir taca ve devamında beş fasetli külaha sahiptir. Elmasın geometrisi külah ucuna doğru sivrilir. Kemerden başlayıp külah ucuna doğru uzanan, çatlak şeklinde bir deformasyona sahiptir. 1791′deki envanter kayıtlarına göre 48.000 livre (Fransa’nın eski para birimi) değerindedir.

Tarihi kayıtlarda ilk kez 1691 yılında Hortensia Elması’nın izine rastlanır. Bu tarihte Fransız kraliyet mücevherleri arasında farklı bir isimle kayıtlıdır. Fransız Devrimi devam ederken, 17 Eylül 1792′de, kraliyet mücevherlerinin bulunduğu Garde Meuble (Kamu Hazinesi) soyulur ve Hortensia Elması’nın da aralarında bulunduğu bazı mücevherler çalınır. Ertesi yıl hırsızlardan biri olan Depeyron yakalanır ve idam edilmek üzere iken mücevherlerin yerini itiraf eder. Hırsızın tarifi üzerine eski bir evin tavan arasında Hortensia ve diğer mücevherler bulunur. Şimdi ise diğer hazinelerle beraber Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir.

KAYNAK

About author View all posts

permun