MONTEGRAPPA

1912 yılına kadar uzanan geçmişi ile İtalya’nın en eski yazı araçları üreticisi olan Montegrappa firmasını daha yakından tanımak, Ernest Hemingway’dan Vladimir Putin ve Sylvester Stallone’ye kadar birçok ismi peşinden sürükleyen bu kalemlerin sırrını öğrenmek için firmanın CEO’su Giuseppe Aquila ile görüştük.

Ailenin en genç kuşağını temsil eden Aquila, nesilden nesile aktarılan tecrübe ve değerlerin genç kuşağın dinamizmiyle birleşmesinin, ne kadar olumlu sonuçlar doğurabileceğini gösteren en önemli örneklerden bir tanesi olarak görülüyor.

1912 yılında kurularak İtalya’nın en eski yazı araçları üreticisi olan Montegrappa’nın üçüncü neslisiniz. Bu efsanevi markanın doğuşundan bize bahsedebilir misiniz?

1912 yılında kuruluşundan itibaren şirket, tarihi Bassano del Grappa kentinden geçen İtalya’nın kuzeydoğusundaki Brenta Nehri’nin kıyısında bulunan aynı tarihi binada, mükemmel kalitede kalemler üretiyor. Bölgenin tarihi önemi, Montegrappa’nın ilk İtalyan kalem üreticisi olduğunu sürekli hatırlatmasıyla şirketin karakterinde önemli bir yer taşıyor. “İtalyanlık,” Montegrappa geleneğinin kalbinde yer alıyor. Şirketin, felsefesi, tarzı ve estetiğine yön veriyor.

Firma İtalya tarihinin çalkantılı bir döneminde “Manifattura pennini d’oro e penne stilografiche” (altın kalem ucu ve dolma kalem üreticisi) olarak kuruldu. Daha önceleri Elmo adıyla bilinen Montegrappa bir yazarı peşinde koşturabilecek en iyi kalemleri yapmak amacıyla tarz sahibi, gösterişli ve özenle işlenmiş objeler üretebilen ve yerel yeteneklerden oluşan bir işgücünden faydalandı. Neredeyse şirket kurulur kurulmaz, Bassano fabrikası kendisini Birinci Dünya Savaşı’nda önemli bir yer buldu. Tesadüfen bulunduğu konum Bassano’yu askeri açıdan önemli bir pozisyona sürükleyerek savaşın sonlarına doğru önemli çatışmalara sahne olmasını sağlayacaktı. ELMO kalemlerini ailelerine mektup yazarken kullanan sayısız askerin arasında sonradan savaş muhabiri görevi alacak iki ünlü Amerikan yazarı da vardı. Ernest Hemingway ve John Dos Passos, cephede ambulans şoförü olmak için gönüllü olmuşlardı. Cepheden gönderdikleri etkili ve anlamlı mesajları, Bassano’da özenle üretilmiş yazı araçlarıyla yazılıyordu. Bir asır bu şekilde başladı, halen buradayız ve çalışmaya devam ediyoruz.

Her kalem farklı bir hikaye anlatır ama Dragon kalemleri Montegrappa tarihinin bir parçası oldu. Üretildiğinde o zamana kadar yapılmış en pahalı kalemdi. Bu kalemi farklı kılan nedir?

Dragon kalemin, kalbimde cok ozel bir yeri var. Dragon kalem ile dünyaya yayılmaya başladık, Boris Yeltsin tarafından kullanılan kalem de buydu. Bu kalem ile Yeltsin, sembolik olarak otoritesini Putin’e devretmişti. Bunlara ilaveten Dragon, neredeyse elli yıl sonra Montegrappa’nın selüloite dönüşünün sinyalini verdi. Yine aynı kalem, Sylvester Stallone ile olan dostluğumuzun başlamasına neden oldu. O güne dek yapılmış ilk yontma kalemdir, tam bir cevher.

Yazının Devamı / Kaynak:

About author View all posts

permun