OMEGA PLANET OCEAN

Dalgıç saatleri dendiğinde ilk akla gelen isimlerden olan Omega, beğenilen serisi Planet Ocean’ın son üyesi GMT Deep Black Ceramic koleksiyonu ile boy gösterdi.

2016 senesini önemli model güncellemeleri ile karşılayan Omega Planet Ocean ailesi, Speedmaster’ın ardından siyah seramik versiyonuna kavuştu. İlk tanıtımını markanın diğer sembolleşmiş ürün grubu Speedmaster’ın Dark Side Of The Moon modeli ile yapan siyah seramik malzemenin kullanım alanının arttığını görmek ise all black konseptinde yer alan modellerden hoşlanan Omega hayranlarını şüphesiz çok memnun edeceğe benziyor.

Markanın teknolojide geldiği son noktayı gözler önüne seren detaylar sunan Omega Seamaster Planet Ocean GMT Deep Black Ceramic koleksiyonu kısa notlar eşliğinde sizlerle…

seviyede tutmayı hedeflemiş olmalı zira saatin kasasının ve bezelinin yanında kadranı da seramikten üretilmiş. 45mm çapa ve 17.18mm kalınlığa sahip kasanın yüzey finisajı ise renk ve malzeme bakımından farklılık gösteren modellere göre değişecek şekilde tasarlanmış.

Kasanın kenar kısmında Planet Ocean modellerinin vazgeçilmez detaylarından Helium Release Valve de yerini almış.

Bu arada saatin önemli özelliklerinden biri de seramik kasasına rağmen WR600M gibi iddialı bir su geçirmezlik değerini karşılayabiliyor olması zira bu değerde farklı marka/model seramik bir saat hatırlamıyorum. İlk başta çok da önemli bir detay gibi gözükmüyor olabilir ancak bu değeri sağlamak için ciddi bir mühendislik gerekiyor. Bunun sebebi ise Planet Ocean GMT Deep Black Ceramic modelinin arka kapağının da seramikten üretilmiş olması. Paslanmaz çelik veya titanyum gibi metallerden farklı olarak uzun dönüşlere imkân veren kanalların işlenmesine uygun olmayan seramik malzemesini arka kapakta da kullanmak isteyen Omega, çözüm olarak yine markaya patentli olan Naiad Lock kilit sisteminden faydalanmış. Defalarca çevirmek yerine sadece 60°’lik dönüşle tamamen kilitlenebilen bu sistem sayesinde seramik arka kapak WR600M değerini sağlayabilecek şekilde üretilmiş.

KAYNAK:

About author View all posts

permun