IWC’DEN AY İLE KRONOGRAFIN RANDEVUSU

IWC DA VINCI PERPETUAL CALENDAR CHRONOGRAPH

 Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph tek bir kadranda saat ve dakika sayaçlarını ay evresi göstergesiyle bir araya getiren ilk IWC saati. Bu özelliği hayata geçirebilmek için IWC üretimi 89630 kalibre yeniden tasarlandı. Gümüş kaplama ya da altın kaplama disk, ayı tüm ihtişamıyla yansıtıyor. Aynı zamanda diskin yuvarlatılmış, koyu mavi bölümü – dünyanın gölgesini temsil ediyor – kendi etrafında dönerek ayın büyümesini ya da küçülmesini gösteriyor. Alt kadran ise koyu mavi fonun üzerine serpiştirilen beyaz altın tanecikler sayesinde yıldızlarla bezeli bir gece göğünü andırıyor.

Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph (Ref. IW392101/IW392103) “saat 12” konumundaki alt kadranda kronograf ile daimi takvimin ay evresi göstergesini bir araya getiren IWC tarihindeki ilk model. Bunun için hem ayın hem de dünyanın gölgesi alt kadranın aşağı kısmındaki bir aralığın altında dönen tek bir diskle tasvir edildi. Bu yeni fonksiyon, diğer üç   göstergeyle birlikte 43 milimetrelik  saatin  kadranında ahenkli bir bütünlük  yaratıyor.     Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph’ın iki versiyonu var: 18 karat altın ve paslanmaz çelik.

iw392101-lifestyle

 KURT KLAUS’TAN İLHAM ALDI

Leonardo da Vinci’nin ona sanatını öğreten adama “Ustasını geçemeyen öğrenci, kötü bir öğrencidir” dediği rivayet edilir. IWC’nin usta saat yapımcısı ve mucit Kurt Klaus’un tasarladığı daimi takvimi yeniden geliştirmeye soyunduklarında IWC mühendislerinin zihninde de bu sözler yankılanıyordu. IWC’nin günümüzdeki saat ustaları 89630 kalibreyi yeniden tasarlarken sık sık ilham kaynakları olan eski tasarım eskizlerine başvurdu.

 DENGELİ TASARIMIYLA MODERN BİR SAAT 

43 milimetrelik kasa çapı ve 15.5 milimetrelik kasa yüksekliğiyle Da Vinci Perpetual Calendar Chronograph son derece etkileyici ama aynı ölçüde dengeli bir tasarıma sahip. Birçok göstergeye rağmen kadran net ve derli toplu. Mühendislerin “saat 12” konumundaki kronograf ay evresi totalizörünün rengini koyu mavi olarak belirlemesinin buna katkısı büyük; zira böylece kırmızı altın versiyonun gümüş kaplama (Ref. IW392101), paslanmaz çelik modelin (Ref. IW392103) arduaz rengi kadranından ve üç alt kadranından kolayca ayırt edilir hale geliyor.

Kırmızı altın modelde kasa,  bağlantı yerleri, taç düğmesi ve basmalı düğmeler 18 karat som kırmızı altından yapıldı. Santoni imzalı koyu kahverengi timsah derisi kayışta altın katlanır toka mevcut. Siyah timsah derisi kayışlı paslanmaz çelik versiyonda soğuk, gümüşi rengiyle belirginleşen ince rodyum çizgi arduaz rengi alt kadranı çevreliyor.

2300’E KADAR DAİMİ TAKVİM FONKSİYONU 

Daimi takvim son derece doğru işliyor: Gösterge 577.5 yılda sadece bir gün ayın gerçek seyrinden sapacak. Daimi takvim tarih, ay ve haftanın gününü aynı renkteki üç alt kadranda; sırasıyla “saat 3”, “saat 6” ve “saat 9” konumlarında gösteriyor. Kadranın alt kısmında, sol bölümde yer alan küçük bir pencerede dört haneli yıl göstergesi var. Mekanik olarak programlanan takvim, ayların farklı uzunluklarını ve hatta artık yılları hesaplıyor. Yine de her 100 yılda bir (örneğin 2100, 2200) normalde gerçekleşen artık gün atlanıyor; başka bir deyişle bir saat ustasının 1 Mart’ta takvimi elle ilerletmesi gerekiyor. 2300’de ise yüzyıl geçişi nedeniyle 20, 21, 22 rakamlarının 2300’den 2599’a dek yenileriyle değiştirilmesi gerektiğinden yine bir müdahale ihtiyacı doğuyor.

 IWC SCHAFFHAUSEN

IWC Schaffhausen teknoloji ve mühendislik alanlarına odaklanan net bakış açısıyla 1868’den beri değerinden hiçbir şey kaybetmeyen saatler üretiyor. Şirket yenilikçi çözümleri ve teknik ustalığı temel alma tutkusuyla uluslararası bir şöhret edinmiş durumda. Lüks saat segmentinde dünyanın önde gelen markalarından biri olan IWC, özgün tasarım anlayışını üstün hassasiyetle birleştirerek Seçkin Saatçilik Sanatı’nın ayrıcalıklı örneklerini yaratıyor.  Ekolojik ve sosyal sorumluluklarının farkında bir şirket olarak IWC sürdürülebilir üretim prensiplerini koruyor; çocuklar ve gençler için çalışan dünya çapındaki organizasyonları destekliyor; iklim ve çevre koruma çalışmaları yapan organizasyonlarla ortaklıklar yürütüyor.

About author View all posts

permun