Ulysse Nardin Classic Sonata

Marine Chronometer konseptiyle saat dünyasının vazgeçilmez markaları arasına giren Ulysse Nardin, geleneksel saatçiliğin önemli komplikasyonlarından mekanik alarm özellikli modeli Classic Sonata ile sayfalarımıza konuk oldu. 

Sonata konsepti aslında Ulysse Nardin için yeni bir ürün grubu değil ancak, markanın saat dünyasındaki bilinirliliği neredeyse tamamen Marine Chronometer modelleri ile sınırlı kaldığından çoğu saatsever Sonata modelini gözden kaçırabiliyor.

Markanın geçmişte tasarladığı Sonata modelleri tıpkı bu en son versiyonda olduğu gibi, belki de geleneksel saatçiliğin en eski komplikasyonlarından sayılan mekanik alarm özelliğini sunuyordu. Mühendislik olarak hayranlık uyandırıcı bir konseptin ürünü olan Sonata modelleri, görsel tasarım kısmında ise oldukça büyük, maskülen ve sportif çizgiler taşıyordu.  Son zamanlarda ürün grubunun genelini daha zarif ve ağırbaşlı tasarımlarla güncelleme yolunu seçen Ulysse Nardin, Sonata konseptini de bu yeni akımın dışında bırakmadı.

ulyyse-nardin-classic-sonata-1

Yazımın başında da belirttiğim üzere Sonata alarm özellikli bir saat… Ancak burada bahsettiğimiz alarm, basit ve sıradan bir alarm değil elbette… Sıradan saatlerin mekanizmasında yer alan alarm düzeneği gücünü direkt zemberekten alan ve mekanizma, içerisinde alarm fonksiyonu için gereken sesi yaratmaya yarayan parçalara ( zil, gonk vb. ) vuran bir çekiç sistemi ile çalışıyor. Bu sisteme örnek olarak Seiko Bell Matic ve Vulcain Cricket gibi iki ikonik modelden bahsetmek mümkün.

KAYNAK:

About author View all posts

permun