Jaeger-LeCoultre 74. Venedik Uluslararası Film Festivali’ni üç yeni limitli üretim Rendez-Vous modeliyle kutluyor

Jaeger-LeCoultre 74. Venedik Uluslararas.ı Film Festivali’ni üç yeni limitli üretim Rendez-Vous modeliyle kutluyor.

12 yılı aşkın süredir Venedik Film Festivali’nin partneri olan Jaeger-LeCoultre, festivalin 74. yılını sanatsal özel Rendez-Vous modelleriyle kutluyor. İlki 2012 yılında tasarlanan Rendez-Vous koleksiyonu her daim sinema ile yakın ilişki içinde olmuştur. Bu yıl da Romantizm şehri Venedik’in muhteşem atmosferi üç yeni Rendez-Vous modelinin gün ışığına çıkmasına tanıklık etti.

Grande Maison’un Métiers Rares yani ‘‘Nadir El Sanatları’’ atölyesinde yaratılan bu başyapıtlar, romantik duyguların üç ayrı aşamasını, baştan çıkarılma, romantizm ve aşkı temsil eden üç yeni Rendez-Vous Sonatina modelinden oluşuyor. Her model sekiz adetle limitli üretildi.

Jaeger-LeCoultre deneyiminin en şiirsel hali

Bu üç limitli üretim modeli yaratırken marka Métiers Rares ‘‘Nadir El Sanatları’’ atölyesindeki ustalara sanatlarını konuşturmaları için çok geniş alan tanıdı.

Grande Maison’un kadın saatleri serisine bu sene eklenen pembe altın kasalı Rendez-Vous Sonatina iflah olmaz romantikler ve hayalperestlere hitap eden bir komplikasyon içeriyor. Saat 2 konumundaki kurma koluyla ayarlanan yıldız indikatör, narin bir çınlamayla size randevunuzu hatırlatıyor. Acaba bu sevgilinizle bir buluşma mı?
Yumuşak bir fısıltı tadındaki bu hatırlatma bir diğer komplikasyonla tamamlanıyor: Gündüz/gece indikatörü. Kadranda saat 6 konumunda yer alan çiçek formundaki pencerede konumlanan bu indikatör sayesinde, Ay ve Güneş kadranda sonu gelmez romantik danslarını sergiliyor.

Bu ikonik ve feminen komplikasyonlar Jaeger-LeCoultre yapımı otomatik Calibre 735’i karakterize eden unsurlar ve bu mekanizma 38.2 mm çapıyla oldukça iri bir kadın modeli olan Rendez-Vous Sonatina’yı kusursuz şekilde tamamlıyor.

Jaeger-LeCoultre Rendez-Vous Sonatina ÔÇ£RomanceÔÇØ

Métiers Rares ‘‘Nadir El Sanatları’’ ihtişamı

Modellerin tasarımında Jaeger-LeCoultre Métiers Rares ‘‘Nadir El Sanatları’’ ustaları üç farklı zanaat kullandı: guillochage (giyoşe), sedef üzerine minyatür boyama ve mücevher kakmacılığı.

Bu muhteşem Rendez-Vous kadranlarını yaratmak için önce sedef kadran elle giyoşe motifiyle boyandı ve üzeri parlaması için ince bir şeffaf boya katmanıyla kaplandı. Sonra Manufaktür’ün tarihinde ilk defa sedef kadran üzerine elle minyatür boyama tekniği uygulandı. Sonuç mükemmel; kadrandaki tüm detaylar gerçek gibi duruyor. Desenin bazı kısımlarının üzeri, örneğin kuşların, en son şeffaf cila ile kaplanarak kadrana derinlik hissi katıldı.

Ustaların her fırça darbesinde kendini hissettiren sanatsal ilhamla yaratılan Métiers Rares ‘‘Nadir El Sanatları’’ atölyesinin kadranlarının her biri ayrı bir sanat eseridir. Hiçbir kadran birbirinin tam aynısı olmadığı için, sekizer adetle limitli üretim olmasına rağmen serideki her saat aslında eşsizdir.

Kadrandan sonra mücevher ustaları her bir modeli değerli taşlarla süsledi. Bezeldeki parlak kesim pırlantalar kadranın şiirsel güzelliğini vurgular nitelikte. Bir dizi pırlanta Rendez-Vous koleksiyonunun ikonik saat indikatörlerinin üzerinde yer alırken, bir dizisi de kadrandaki tablonun etrafını çerçeveliyor. Bir saatçilik ziyafeti olan modelin dekorasyonu kasanın iki yanına monte edilen pırlantalarla tamamlanıyor.

Modellerdeki her bir tablo özgün Jaeger-LeCoultre yaratımıdır. Aşkın ilk evresi Rendez-Vous Sonatina ‘‘Séduction’’ modeliyle hayat buluyor. Lavanta tarlası üzerinde uçan iki serçe bu anı betimliyor yani iki aşığın birbirini tanıma aşamasında hissettikleri merak ve yoğun çekimi; ki bu birçok filmin de ana konusudur. Özgürlük ve mutluluğu temsil eden bu kuşlar giyoşe sedef gökyüzünde zarifçe uçarak adeta romantik bir bale performansı sunuyor. Sedef gökyüzü mavi ve morun tonlarına bürünmüş. Kuşların her bir detayı ince ve zarif fırça vuruşlarıyla betimlenmiş; açık kanatlarındaki her bir tüy tek tek işlenmiş. Koyu lavanta tonlarındaki bitkilerin arasında, çiçek formundaki pencereden gündüz/gece indikatörü izleniyor. Aşık olanlar için zamanın ne kadar hızlı geçtiğin gösterir nitelikte aynı zamanda.

Baştan çıkma evresinden sonra romantizm gelir; insanın kalbinin sevdiğiyle dolu dolu attığı dönem. Rendez-Vous Sonatina ‘‘Romance’’ sonu gelmez hayallerle dolu bu aşamayı çiçek açan bir vişne ağacının dalına konmuş yalıçapkını kuşuyla betimliyor. Mavi ve turuncu tüyleriyle huzur ve bereketi simgeleyen yalıçapkını zamanı unutmuşa benziyor. Romatik karşılaşmalar gibi hayatın önemli anlarını temsil eden çiçek açan vişne dalları beyaz ve pembe tonlarında çalışılmış. Giyoşe sedef üzerindeki uçuk pembe tonları yaprakların canlılığını iyice ortaya çıkarıyor.

Limitli üretim serinin üçüncü modeli Rendez-Vous Sonatina ‘‘Amour’’ ise aşk ve sevginin getirdiği mutluluğa adanmış. Şakayıkların üzerinde uçan iki saksağan kuşunun betimlendiği kadranda turkuazdan deniz yeşiline birçok yeşil tonu kullanılmış. Mutluğunu sembolize eden bu kuşlar bir arada yolculuk etmekten çok mutlu görünüyorlar. Zenginlik ve onurla ilişkilendirilen şakayıklar da bu aşkı kucaklıyor; bu çiçeklerin bol şans ve mutlu evlilikler getirdiğine de inanılır.

Markanın sunduğu bu yeri zarif yaratımlar Jaeger-LeCoultre zanaatkârlarının ustalığını ve Métiers Rares ‘‘Nadir El Sanatları’’ atölyesinin teknik ve sanatsal becerisini ortaya koyuyor. Rendez-Vous takan her kadına aşkın gücünü ve hayatının yıldızının kendisi olduğunu hatırlatıyor.

MANUFAKTÜR JAEGER-LECOULTRE

Jaeger-LeCoultre kuruluşundan bu yana güzel objelere kendini adamış kişileri memnun etmekte ve büyülemektedir. Markanın, kurucusu Antoine LeCoultre tarafından 1833’te temelleri atılan yaratıcı ruhu koruyan sanatkârları yeteneklerini ve uzmanlıklarını, Reverso, Master, Rendez-Vous, Duomètre, Geophysic ve Atmos gibi, gerek teknik gerekse sanatsal açıdan saat üretiminde öne çıkan koleksiyonlar yaratmak için kullanmaktadırlar ve Grande Maison tarafından yüzyıllar içerisinde inşa edilen bu zengin miras, markanın sürekli mükemmellik arayışında değişmez bir ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Marka, birçok efsanevi modelin ardından 21. yüzyılda Hybris Mechanica™ ve Hybris Artistica™ koleksiyonları ile öne çıkmıştır. Bu nadir parçalar, markanın çatısı altında uyumla çalışan ve bazılarının kökleri saat ustalarından oluşan ailelere dayanan erkek ve kadınların yaratıcı tutkusu sayesinde, komplike olmanın yanı sıra şaşkınlık yaratan parçalar olmuşlardır.

Jaeger-LeCoultre için 2017 yılı muhteşem güzellikte saatçilik hazinelerini tanıtmak ve yeni Rendez-Vous serisini kadın saatleri dünyasının zirvesine çıkarmak için bir fırsattır.

www.jaeger-lecoultre.com

About author View all posts

permun