IWC’DEN 150’NCİ DOĞUM GÜNÜNE ÖZEL JUBILEE KOLEKSİYONU

IWC Schaffhausen gelecek yıl 150 yaşına basıyor. Dünyanın en seçkin saat markalarından biri olan IWC, bu dönüm noktasını kutlamak için Cenevre’de düzenlenen Salon International de la Haute Horlogerie (SIHH) saat fuarında Portugieser, Portofino, Pilot’s Watches ve Da Vinci ailelerinden toplam 27 sınırlı edisyon model içeren özel Jubilee koleksiyonunu saat severlerle buluşturacak. IWC yine yıldönümü nedeniyle 1884’te Pallweber cep saatlerinde kullanılan orijinal dijital saat ve dakika göstergesiyle donatılmış ilk kol saatini çıkarıyor.

IW358102

Amerikalı saatçilik öncüsü Florentine Ariosto Jones kalifiye İsviçre zanaatkarlığını Amerikan imalat teknolojisiyle bir araya getirerek dönemin en iyi cep saatlerini üretme hedefiyle 1868’de Schaffhausen’de International Watch Company’yi kurdu. IWC Schaffhausen CEO’su Christoph Grainger-Herr “Kurucumuzun girişimci ruhu ve yorulmak bilmez kusursuz mühendislik arayışı IWC’de kalıcı bir iz bıraktı. Günümüze dek saatlerimizde sıra dışı olduğu kadar zamana da meydan okuyan tasarım anlayışını hassas mühendislikle buluşturmaya devam ettik. Jubilee koleksiyonumuz IWC tarihindeki simge modellere yeniden hayat verirken onları zamansız tasarım koduyla birleştirerek eşsiz ve etkileyici bir koleksiyon haline getiriyor” diye açıklıyor.

IW505002

Tüm bu saatlerin ortak noktası beyaz ya da mavi renkli kadranları: “Uzun ve kompleks bir işlemle bu kadranlar 12 kata kadar yüksek kaliteli lake ile kaplanıyor, parlatılıyor, zımparalanıyor ve defalarca baskı uygulanıyor. İlhamımızı tarihi Pallweber saatlerinde kullanılan sırlanmış kadranların estetik çekiciliğinden alıyoruz” diyor IWC Schaffhausen Kreatif Direktörü Christian Knoop. Saat kolları beyaz kadranlı saatlerde mavi renkli, mavi kadranlı modellerde ise rodyum kaplama. Baskılı kadran ve mavi saat kolu fikrinin kaynağı 1939 tarihli ilk Portugieser modelleri (Reference IW325). Koleksiyondaki tüm saatler siyah timsah derisi kayışla donatıldı. Her modelde Jubilee’nin sembolü olan “150 Years” ibaresi madalyon ya da kabartma şeklinde yer alıyor.

Dijital göstergede zıplayan rakamların bulunduğu ilk IWC saatleri Jubilee koleksiyonun öne çıkan özelliklerinden biri. Dijital göstergede saatler ve dakikalar döner diskler üzerindeki büyük rakamlarla gösteriliyor. Aslında IWC bu formda zaman göstergesini 1884’te çıkardığı cep saatlerinde zaten kullandı; gösterge o dönemde çığır açan bir gelişmeydi. 18 karat kırmızı altın kasalı IWC Tribute to Pallweber Edition “150 Years” (Ref. IW505002) modeli lake kaplama beyaz kadran, beyaz gösterge diskleri ve mavileştirilmiş saniye kolu barındırıyor. Saat 250 örnekle sınırlı sayıda üretildi. Tarihi Pallweber saatlerinin tasarımına ve IWC’yi kuran Amerikalı saat yapımcısı F. A. Jones’un onuruna dijital göstergenin pencerelerinde “Hours” ve “Minutes” ibareleri mevcut. Saat tasarımcıları IWC üretimi 94200 kalibreyi tasarlarken son derece sofistike bir tekniğe sahip dijital gösterge için yeni bir çözüm  eliştirdi (patent aşamasında). Tarihi Pallweber cep saatlerinde diskler dişli çarklarla hareketediyordu, ancak artık tek-dakika diskini ilerleten itiş gücü kendi yay tamburu olan ayrı bir dişli takımından sağlanıyor. Saatin ana dişli takımına bağlı bir salıverme tertibatı her 60 saniyede bir takımı açıyor ve hemen kapatıyor. 10 dakika sonra tek-dakika diski 10-dakika diskini bir derece ileri hareket ettiriyor. 60’ıncı dakikadan sonra saat halkası bir sonraki rakama zıplıyor.

Ayrı bir dişli takımı sayesinde ana dişli takımındaki güç akışının etkilenmemesi dakikliğin ve 60 saatlik yüksek güç rezervinin garantisi. Portugieser Constant-Force Tourbillon Edition “150 Years” (Ref. IW590202) Jubilee koleksiyonunda yer alan modellerden biri. Platin kasalı saatin beyaz kadranı lake kaplama ve mavileştirilmiş saat kolları mevcut. 96 saatlik güç rezervine sahip IWC üretimi yeni elde kurmalı 94805 kalibre ilk kez sadece 577.5 yıl sonra 1 gün ayarlanması gereken tek aylı ay evresi göstergeli sabit güç tourbillon’u ile bir arada kullanıldı. Patentli sabit güç mekanizması tüm vuruşları maşa çarkına aktarıyor. Kalibrenin, yerçekiminin saatin salınım sistemindeki olumsuz etkilerini telafi eden tourbillon ile birleşmesi, saatin hassasiyetini istisnai bir seviyeye çıkarıyor.

Portugieser Perpetual Calendar Tourbillon Edition “150 Years” (Ref. IW504501) modelinde IWC ilk kez daimi takvim ile tourbillon’u kadranda bir araya getirdi. Bu büyüleyici saatin kasası 18 karat altın; beyaz kadranı lake kaplama ve mavileştirilmiş saat kollarıyla donatıldı. Yalnızca 50 adet örnekle sınırlı üretildi. Yeni geliştirilen IWC üretimi 51950 kalibre ile çalışıyor. Bu kalibre, 51900 kalibrenin daimi takvim eklenerek geliştirilmiş hali. 82 bağımsız parçadan oluşan ve ağırlığı sadece 0.635 gram olan tourbillon “saat 12” konumunda görülebiliyor; çünkü saat tasarımcıları takvim ilerleme halkasını açtı ve “saat 6” konumunda ay evresi göstergesini ay göstergesine
entegre etti. Som altın rotoruyla otomatik kurma sistemi 7 günlük güç rezervi üretiyor.

IWC bu zarif saat ile mücevher saatler geleneğini yeniden canlandırıyor. Şirket bu tarzı 1980’lerin sonuna doğru ve 1990’larda sarı altın kasalı ve elmaslarla bezeli Lady Da Vinci (Ref. IW8435) gibi modellerde uyguladı. Da Vinci Automatic Moon Phase 36 Edition “150 Years” (Ref. IW459304) 18 karat kırmızı altın kasalı; lake kaplama beyaz kadranlı ve mavileştirilmiş saat kolları var. 50 örnekle sınırlı üretildi. Saat, “saat 12” konumunda ay evresi göstergesi barındırıyor. Kasa ve hareketli kulakçıklar toplam ağırlıkları 2.26 karat olan 206 adet saf beyaz pırlantayla kaplı “Saat 6” konumunda küçük saniye göstergesi içeren Da Vinci Automatic Edition “150 Years” (Ref. IW358102) IWC üretimi yeni 82200 kalibre ile çalışan ilk saat. Paslanmaz çelik kasası içindeki saatin mavi kadranı lake kaplama ve rodyum kaplama saat kolları mevcut. 500 örnekle sınırlı üretildi.

Yeni geliştirilen IWC üretimi 82200 kalibre, Pellaton kurma sistemi ve 60 saatlik güç rezervi barındıran otomatik bir mekanizma. Tırnaklar ya da kamgibi baskıya maruz kalabilen sistem bileşenleri aşınmaya dayanıklı seramikten yapıldı. İskeletleştirilmiş rotor, dairesel dekor ve Cenevre şeritleriyle dekore edilen mekanizmanın görülmesine olanak veriyor.

 

About author View all posts

permun