BREITLING YENİ KOLEKSİYONU AVIATOR 8 MOSQUITO’DA HAVVILAND’IN İKONİK UÇAĞINI ANIYOR.

Breitling, hafif seviyedeki ahşap konstrüksiyonuyla 1940’ların başlarında gökyüzündeki en hızlı uçaklardan biri olan İngiliz uçağı De Havilland Mosquito‘yu onurlandırmak için Aviator 8 Mosquito saatini yarattı. De Havilland Mosquito’nun hızı, manevra kabiliyeti, başarısı ve silahsız hafif bir bombardıman uçağı olması; bir gündüz ve gece savaşçısı ve hatta fotoğraf keşif uçağı olarak bile kullanılmasında çok önemli bir rol oynadı. Breitling Aviator 8 Mosquito, ikili bir tasarım ruhuna sahip olmanın gururunu taşıyan bir saat. Bir yandan Breitling’in ikonik saati ‘’ The Co-Pilot’’ın cesur görünümü ve dönen çerçevesine sahipken, diğer yandan büyük boy Arapça rakamlarla etkileyici okunaklılığı onu havacıların favorisi yapıyor. De Havilland Mosquito’yu bu koleksiyonla onurlandıran Breitling CEO’su Georges Kern şöyle diyor: ‘’De Havilland Mosquito eşsiz ve ikonik hava tarihi değerlerinden biridir. İnanılmaz derecede yenilikçi bir tasarım ve ustaca malzeme kullanımıyla fark yaratmıştır. Aviator 8 Mosquito, dünyanın gerçek ve en önemli havacılık başarılarından biri olan De Havilland Mosquito’nun sevecen bir hatırlatıcısıdır.’’

AVIATOR 8 MOSQUİTO’DA NE GİBİ ÖZELLİKLER VAR?

Aviator 8 Mosquito, 43 mm paslanmaz çelik kasa ve pratik kırmızı gösterge, indeksler ve rakamları içeren siyah saten fırçalanmış ADLC kaplı paslanmaz çelik çerçeveye sahiptir. Siyah kadranı kontrast gümüş alt kadranlara sahiptir ve kadranların konumları saate gücünü sağlayan Breitling Manufacture Calibre 01 mekanizmanın göstergesidir. Bu model, yıllardır özel Breitling saatlerinde çok popüler olan normal DLC kaplamaya göre daha koyu bir ton sağlayan bir ADLC işlemine sahiptir, normal DLC’yi karakterize eden antrasit renk tonunun aksine siyahtır. Ürünün göz alıcı turuncu merkezindeki saat, dakika ve saniye SuperLumiNova® ile kaplıdır ve saatin sınırlı aydınlatma koşullarında okunabilir olmasını sağlar. Çarpıcı kırmızı ve turuncu tonları, de Havilland Mosquito’nun gövdesinde bulunan yuvarlak çizgileri ve işaretleri hatırlatır ve saatin cazibesini arttırır. Küçük ikinci alt kadranın eli siyah vernik kaplamaya sahiptir. Kadran, saat 4 ile 5 arasında olan bir tarih penceresiyle tamamlanır. Saatin şeffaf safir kasa arkası sayesinde görülebilen Breitling Manufacture Calibre 01, yaklaşık 70 saatlik etkileyici bir güç rezervi sunuyor. COSC sertifikalı kronometre 10 bar / 100 metreye kadar suya dayanıklı. Kahverengi bir vintage deri kayışla sunulmakta olup, iğne tokalı veya katlanabilir toka olmak üzere iki seçeneği bulunmaktadır.

020A6231Edit.jpg

DE HAVVILAND MOSQUİTO’NUN HİKAYESİ

Çoğunlukla ahşap konstrüksiyonu sayesinde, British de Havilland Mosquito, çeşitli rollerde hizmet veren bir uçaktı. 1940 ve 1950 yılları arasında inşa edilmiş “Wooden Wonder” , yani ‘’Ahşap Mucize’’ dünyanın en hızlı uçaklarından biriydi. Hatta ahşap konstrüksiyonu sayesinde, kendisiyle aynı motora sahip olan ünlü Spitfire’dan 20 mil daha hızlı uçtu. İngiltere’deki de Havilland Uçak Müzesi’nin küratörü Alistair Hodgson, Havilland Mosquito ile Breitling’in kronograflarını karşılaştırıyor: “Breitling, havacı kronograflarının geliştirilmesinde tek bir ürünle birden fazla rol alan öncü bir rol oynadı, Havilland Mosquito da tıpkı bu şekilde aynı şeyi yapan ilk uçak. Aslen silahsız bir hafif bombardıman uçağı olarak tasarlanmasına rağmen,bir gece-gün savaşçısı, fotoğraf keşif uçağı ve hatta bir yolcu uçağı olacak şekilde adapte oldu! ” 1940’ta, İkinci Dünya Savaşı sırasında, Uçak Üretim Bakanı Lord Beaverbrook, Mosquito’yu inşa etme planlarının terk edilmesi gerektiğini düşündü; ancak Geoffrey de Havilland uçağın potansiyelinden emindi ve hava kuvvetleri komutanı Sir Wilfrid Rhodes Freeman’ın desteğiyle de bakan ikna edildi. Tamamen gizlilik içinde bir havacılık klasiği olmaya aday bir uçağın geliştirilmesine ve üretilmesine devam edildi. Alistair Hodgson şöyle diyor: ‘’Askeri tarihçiler Spitfire’in Britanya Savaşı’nı kazandığını belirtirken, aslında Mosquito savaşı kazandı.’’ Ahşabın kullanımı Alistair Hodgson’un belirttiği gibi Geoffrey de Havilland’ın içgörü ve algılarının bir göstergesiydi: “İngiltere’nin alüminyum sıkıntısı olacağını öngörüyordu. Hükümet RAF için hafif bir bombardıman uçağı istedi ve de Havilland onlara hızlı ve hafif bir savaşçı performansı sergileyen ancak bombardıman için de kullanılabilecek bir kontrplak ve balsa ağacı kompozitinden yapılmış bir uçak sundu.” De Havilland Mosquito, 1940larda inanılmaz bir performans sergilemesine rağmen 1950lerde jet uçağı teknolojisinin gelişmesiyle beraber yaşlanmaya başlayarak emekli oldu. Bu efsane uçak, havacılık tarihinde önemli bir rol oynadı ve Breitling, bu yeni koleksiyonunda gerçek bir uçuş efsanesini anmış olmaktan gurur duyuyor.

 

About author View all posts

permun