HOMEROS’UN KALEMİ

Bu senenin limitli Montblanc Yazarlar Serisi kalemi, batı edebiyatı ve kültürünün temel eseri olan; antik Yunan kültürüne ışık tutan İlyada ve onun devamı niteliğinde olan Odesea destanlarının yazarı ünlü Yunanlı şair, edebiyatçı ve tarihçi olan Homeros (Homer) onuruna çıkarılmıştır.

M.Ö.8’inci yüzyılda yazılan destana konu olan Truva antik şehrinin Çanakkale yakınındaki Hisarlık konumunda olduğunun tespit edilmesi ile Türkiye için ayrı bir önem taşıyan bu bölge, 1998 yılında UNESCO dünya mirası ve sit alanı olarak da ilan edilmiştir.

Destandaki efsaneye göre; Yunan müttefik birlikleri, 10 yıl süreyle kuşattıkları, etrafı kale duvarları ile çevrili Truva şehrini ünlü tahta Truva atı savaş hilesi ile ele geçirmişlerdir.  Şehrin surları önüne bırakılan devasa tahta at, Truvalılar tarafından bir Yunan hediyesi olarak algılanmış ve şehrin surlarının içine alınmıştır. Ancak tahta atın gövdesine saklanmış olan Yunan askerlerinin gece çıkarak nöbetçileri öldürmesi ve şehrin kapılarını açmasıyla Truva şehri ele geçirilmiştir.

KAYNAK: USTASAATİ

About author View all posts

permun