IWC SCHAFFHAUSEN’DAN YARIŞ DÜNYASINDAN ESİNLENEREK TASARLANAN ÖZEL EDİSYON BIG PILOT’S WATCH!

IWC Schaffhausen’ın Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition “IWC Racing” modeli, motor sporlarının teknik dünyasından ilham alan tasarımıyla bir saatçilik şaheseri. Saat, IWC’nin patentli sabit güç mekanizmasıyla donatıldı. Bu mekanizma eşit vuruşları eşapmana aktararak saati kusursuz biçimde dakik kılıyor. Mat siyah Ceratanium® kasa ve karartılmış 94800 kalibre de sınırlı üretilen Big Pilot’s Watch modeline benzersiz ve fütüristik bir görünüm kazandırıyor.

Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition “IWC Racing” (Ref. IW590501) performans mühendisliğini, ileri teknolojiyi ve saf adrenalinden müteşekkil yenilikçi materyalleri motor yarışlarıyla bir araya getiren bir model. Tasarıma motor sporlarının dinamik dünyası ve gelişmiş yarış makinelerinin güzelliği ilham verdi. 15 örnekle
sınırlı üretilen saat, IWC’nin kompleks sabit güç tourbillon’unu mat siyah Ceratanium® kasa ve ikonik Big Pilot’s Watch tasarımıyla tamamlıyor.

S ALINIMI DENGELİ KILAN SABİT GÜÇ

Şimdiye kadar Schaffhausen’da tasarlanmış en komplike mekanik mekanizmalardan biri olan IWC üretimi 94800 kalibre saatin kalbindeki güçlü motor. Patentli sabit güç mekanizması eşapmanı dişli takımı üzerinden gerçekleşen direkt güç akışından ayırıyor ve eşit enerji impulslarının tamamını maşa çarkına aktarıyor. Sabit güç mekanizması yerçekiminin salınım sistemindeki olumsuz etkilerini telafi eden tourbillon ile birlikte saatin son derece dakik işlemesini sağlıyor. Karartma işlemine tabi tutulan plakalar ve köprüler, kasa rengiyle uyumlu hale gelecek biçimde rodyum kaplandı. Motor gövdesini akla getiren mekanizma kasa arkasındaki safir camdan görülebiliyor.

CERATANIUM ® İÇEREN İLK BIG PILOT’S WATCH

46.2 milimetre çapındaki kasa, göz alıcı konik kurma kolu ve kayış tokası Ceratanium®’dan yapıldı. IWC’nin geliştirdiği materyal titanyum gibi hafif ve sağlam, ama aynı zamanda seramik gibi sert ve çizilmez. İmalat sürecinin ilk aşamasında parçalar tescilli bir titanyum karışımından özenle üretiliyor. Ardından çok yüksek sıcaklıklarda fırında pişiriliyor. Bu esnada bir faz dönüşümü gerçekleşiyor ve materyalin yüzeyi seramik benzeri özellikler kazanıyor. Ceratanium® maddesinin diğer özellikleri arasında cilt dostu olması ve eşsiz mat siyah yüzeyi var.

Y ARIŞ DÜNYASINDAN İLHAM ALAN DETAYLAR

Saat 9 konumundaki sabit güç tourbillon’u en dikkat çekici unsur olmasına karşın kadran tasarımında kuzey ve güney yarımküreler için çift ay evresi göstergesi de mevcut. Beyaz rakamlar ve sarı renkli detaylar gösterge panosuna
benziyor; saat 4 konumundaki güç rezervi göstergesi de takometreyi andırıyor. Dış kadran halkasının daire şeklindeki çentikli yapısı yüksek performanslı motorların soğuk hava girişlerinden esinlenerek tasarlandı. Siyah kauçuk kayış bile yarış dünyasından bir detay barındırıyor. Kayışın astarı sentetik ve mikro-fiberden oluşan dayanıklı yapısı ve üstün kavrama özelliği yüzünden performans otomobillerinde koltuk ve direksiyon kaplaması olarak kullanılan Alcantara®*’dan yapıldı.

 

About author View all posts

permun